Նախանշվել են 2024թ.-ին Իտալիայի և Հայաստանի ԶՈՒ-երի միջև համագործակցության ուղղությունները
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով ՀՀ-ում գտնվող Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, ծովակալ Ջուզեպպե Կավո Դրագոնեի հետ։
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, նաև նախանշվել են 2024 թվականի ընթացքում Իտալիայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև համագործակցության ուղղությունները։
Այնուհետև Էդվարդ Ասրյանի ուղեկցությամբ Ջուզեպպե Կավո Դրագոնեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, հարգանքի տուրք մատուցել հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակին։

The directions of cooperation between the armed forces of Italy and Armenia in 2024 were outlined
On November 9, First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, met with the Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Italy, Admiral Giuseppe Cavo Dragone, who is in Armenia on a working visit.
Issues related to bilateral cooperation were discussed, and the directions of cooperation between the armed forces of the Republic of Italy and the Republic of Armenia during 2024 were outlined.
Then, accompanied by Edward Asryan, the delegation headed by Giuseppe Cavo Dragone visited the "Yerablur" military pantheon. It paid tribute to the memory of the Armenians who sacrificed their lives to defend their motherland.