«Նա կհիշվի դիվանագիտական հանրության կողմից». Միրզոյանը մասնակցել է Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի խոսքը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ​​ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը Փարիզում:
«Ես խորին ցավով հարգանքի տուրք եմ մատուցում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչի՝ մեր սիրելի գործընկեր Ն.Գ. պրն. Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի հիշատակին, ով կյանքից հեռացավ նոյեմբերի 7-ին՝ 72 տարեկան հասակում:
Դեսպան Տեր-Ստեփանյանն ականավոր դիվանագետ էր, ով իր մեծ ներդրումն էր ունեցել Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության համակարգի կայացման գործում՝ հպարտորեն ներկայացնելով մեր երկիրը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն իր կյանքի վերջին տարիները նվիրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առանցքային արժեքների ու սկզբունքների խթանմանը և կազմակերպության հետ Հայաստանի համագործակցության ամրապնդմանը:
Որպես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ՝ դեսպան Տեր-Ստեփանյանն անգնահատելի դեր է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի և իր անդամ պետությունների հետ Հայաստանի կապերի զարգացման գործում:
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի երեսնամյա մասնագիտական գործունեությունը նշանավորվել է Հայաստանին ծառայելու և ազգային առաջնահերթություններն ու միջազգային համագործակցությունը խթանելու նվիրումով, պրոֆեսիանլիզմով և անխոնջ աշխատանքով: Նա կհիշվի դիվանագիտական հանրության կողմից՝ որպես ներկա պահին այստեղ գտնվող շատ դիվանագետների համար լավ ընկեր և հրաշալի անձնավորություն։Ես խորին ցավակցություն եմ հայտնում դեսպանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սգում են նրա մահը»:

"The diplomatic community will remember him." Mirzoyan participated in the event dedicated to the memory of Christian Ter-Stepanyan
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan's speech at the event was dedicated to the memory of Christian Ter-Stepanyan, Permanent Representative of the Republic of Armenia to UNESCO in Paris.
"It is with profound sorrow that I pay tribute to the permanent representative of Armenia, our dear colleague N.G. Mr. In memory of Christian Ter-Stepanyan, who passed away on November 7 at 72.
Ambassador Ter-Stepanyan was an outstanding diplomat who significantly contributed to establishing the diplomatic service system of Armenia, proudly representing our country on various international platforms.
Christian Ter-Stepanyan devoted the last years of his life to promoting UNESCO's fundamental values and principles and strengthening Armenia's cooperation with the organization.
As the personal representative of the RA Prime Minister in the International Organization of La Francophonie, Ambassador Ter-Stepanyan played an invaluable role in developing relations between La Francophonie, Armenia, and its member states.
Christian Ter-Stepanyan's thirty-year career has been marked by dedication, professionalism, and tireless work to serve Armenia and promote national priorities and international cooperation. He will be remembered by the diplomatic community as a good friend and a wonderful person to many diplomats here today. My deepest condolences to the Ambassador's family, relatives, and all those who mourn his passing."