Շվեդիայի դեսպանը Կապանում միացել է ԵՄ առաքելության պարեկային շրջայցին
Սյունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում դեսպան Սվենսոնը այցելել է Մեղրի։ Տեղում դեսպանը հանդիպել է «Վինեթ Մեղրի» Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի ներկայացուցիչներին, ծանոթացել Հայաստանում ու տարածաշրջանում վերջիններիս գործունեությանը: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանությունից:
«Հայ-իրանական սահմանի «Մեղրի» սահմանային անցակետում դեսպանին հյուրընկալել է անցակետի ղեկավար անձնակազմը, ներկայացրել անցակետի ընդհանուր տարածքը և սահմանային գործառնությունները:
Հաջորդիվ դեսպանն այցելել է Տաթև, որտեղ համայնքի ղեկավար Սամվել Լալայանն ու վերջինիս թիմը ներկայացրել են տեղի իրավիճակն ու իրականացվող զարգացման ծրագրերը։ Քննարկվել է նաև Շվեդիայի աջակցությամբ իրականացվող SALAR International-ի աշխատանքը, որը միտված է ժողովրդավարության ամրապնդմանը և տեղական մակարդակում լավ կառավարմանը։
Այցի ավարտին դեսպանը Կապանում միացել է ԵՄ առաքելության առաջատար օպերացիոն բազայի պարեկային շրջայցին՝ ականատես լինելու դիտորդների առաքելությանը՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտությունից տուժած տարածքներում մարդկանց անվտանգությանը»,- ասված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:

Посол Швеции присоединился к патрульной поездке миссии ЕС в Капане
Посол Свенсон посетил Мегри в ходе своего визита в Сюникскую область. На месте посол встретился с представителями женского ресурсного центра "Винет Мегри", ознакомился с их деятельностью в Армении и регионе. Об этом сообщили в посольстве Швеции в Армении.
На КПП «Мегри» армяно-иранской границы руководство КПП приняло посла, представило общую зону КПП и пограничные операции.
Далее посол посетил Татев, где глава общины Самвел Лалаян и его команда представили ситуацию на местах и реализованные планы развития. Также обсуждалась работа SALAR International, поддерживаемая Швецией, направленная на укрепление демократии и надлежащего управления на местном уровне.
По итогам визита посол присоединился к патрульной поездке на ведущую оперативную базу миссии ЕС в Капане, чтобы стать свидетелем миссии наблюдателей, направленной на обеспечение безопасности людей в районах, затронутых конфликтом на армяно-азербайджанской границе. ", - говорится в сообщении посольства.