ՍԴ նախագահը ընդունել է ԵԽԽՎ պատվիրակությանը
2023 թվականի նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենը, Բորիանա Աբերգը և ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի քարտուղար Մեթյու Մոնինը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին, կարևորել է Եվրոպայի Խորհրդի և միջազգային այլ գործընկերների հետ համագործակցությունը, ընդգծելով արդեն իսկ մեկնարկած բարեփոխումների ընդգրկուն ծրագրերը, որոնք միտված են Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական արդարադատության շուրջ բաց երկխոսությանը, առավել միասնական իրավական պրակտիկային, սահմանադրական արդարադատության մատչելիության բարելավմանը, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավահավասարության և իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը:
Հյուրերի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահը ներկայացրել է միջազգային գործընկերների օժանդակությամբ վերհանված այն առաջնահերթ խնդիրները, որոնց համակարգված լուծումն էլ ավելի կբարձրացնի Սահմանադրական դատարանի աշխատանքի արդյունավետությունը, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետությունում դատական իշխանության հանդեպ հանրային վստահության ամրապնդման հիմնախնդիրներին։ Երկուստեք ընդգծվել է դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների շարունակականության կարևորությունը։

Председатель КС принял делегацию ПАСЕ
6 ноября 2023 года содокладчики Мониторинговой комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Кимо Килюнен, Бориана Аберг и секретарь Мониторинговой комиссии ПАСЕ Мэтью Монин встретились в Конституционном суде Республики Армения.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян, приветствуя членов делегации, подчеркнул важность сотрудничества с Советом Европы и другими международными партнерами, подчеркнув уже начавшиеся комплексные программы реформ, направленные на открытый диалог по вопросам конституционного правосудия в Республике Армения, более единой юридической практики, улучшения доступа к конституционному правосудию, а также укреплению демократии, прав человека, равенства и верховенства закона в Армении.
По просьбе гостей Председатель Конституционного Суда представил приоритетные вопросы, поднятые с помощью международных партнеров, системное решение которых позволит еще больше повысить эффективность работы Конституционного Суда, а также проводимых работ в направлении их решения.
В ходе встречи были обсуждены проблемы укрепления доверия общества к судебной власти в Республике Армения. С обеих сторон была подчеркнута важность преемственности реформ в судебно-правовой сфере.