ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը ներկայացրել է Սյունիքում ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերը
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն այսօր հանդիպել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սկաուի հետ։
Ինչպես տեղեկացնում են Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմից՝ մարզպետը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրին՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց Սյունիքում ընդունելու և նրանց կարիքները հոգալու գործընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար՝ նշելով, որ դժվարությունները հաջողվեց հաղթահարել նաև գործընկեր կազմակերպությունների հետ միասնական աշխատանքի շնորհիվ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տեղահանվածներին աջակցելուն ուղղված հետագա ծրագրերի ճիշտ մեխանիզմներին ու այդ համատեքստում համագործակությանն առնչվող հարցեր։ Նաննա Սկաուն ներկայացրեց նաև 2022-2023 թթ․ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի կողմից Սյունիքում իրականացված ու այժմ ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերը։
Կազմակերպությունը գործունեություն է ծավալել Գորիս, Սիսիան, Տեղ, Տաթև, Մեղրի համայնքներում, նոր ծրագիր է սկսել Կապանում։ Իրականացված աշխատանքների շարքում եղել են գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ներդրումներ՝ ոռոգման ցանցերի կառուցում և նորոգում, արևային կայանների տեղադրում, լոգիստիկ կենտրոնի հիմնում, գյուղատնտեսների վերապատրաստումներ, աջակցություն փոքր բիզնեսին, նոր այգիների հիմնում, կաթիլային ոռոգման համակարգերի տեղադրում, օժանդակություն գյուղատնտեսական կրթությանը և այլն։
Այս ընթացքում ծրագրի կողմից Սյունիքում 53 կմ ոռոգման ջրի ցանց է կառուցվել՝ մարզում ոռոգելի դարձնելով 1400 հա հողատարածք։ Մարզային ծրագիրը շարունակվում է, ու Սյունիքում նախանշվածը, հատկապես սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ներդրումները բնականոն հունով ընթանում են։
Ռոբերտ Ղուկասյանը առաջիկա ծրագրերի հետ կապված նաև առաջնահերթություններ ու մարզի համար ցանկալի ուղղություններ առանձնացրեց, որոնց միջազգային գործընկերները խոստացան ուշադրություն դարձնել»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Представитель ООН представил реализуемые программы в Сюнике
Губернатор Сюника Роберт Гукасян встретился сегодня с представителем Всемирной продовольственной программы ООН, исполняющей обязанности постоянного координатора ООН в Армении Нанной Скау.
Как сообщили в администрации Сюника, губернатор поблагодарил Всемирную продовольственную программу ООН за поддержку, оказанную в процессе приема вынужденно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха в Сюнике и заботу об их нуждах, отметив, что трудности были преодолены благодаря совместным усилиям работа с партнерскими организациями.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с актуальными механизмами будущих программ, направленных на поддержку вынужденных переселенцев, и сотрудничество в этом контексте. Нанна Скау также представила программу 2022-2023 гг., реализуемые Всемирной продовольственной программой ООН в Сюнике.
Организация провела деятельность в общинах Горис, Сисиан, Тех, Татев, Мегри и начала новую программу в Капане. Среди реализованных работ были инвестиции, направленные на развитие сельского хозяйства: строительство и ремонт оросительных сетей, установка солнечных электростанций, создание логистического центра, обучение фермеров, поддержка малого бизнеса, создание новых садов, установка систем капельного орошения , помощь сельскохозяйственному образованию и т.д.
За этот период в рамках программы была построена 53-километровая оросительная сеть в Сюнике, в результате чего орошалось 1400 гектаров земель в регионе. Региональная программа продолжается, и инвестиции, направленные на развитие инфраструктуры Сюника, особенно в приграничных сельских населенных пунктах, продолжаются.
Роберт Гукасян также выделил приоритеты и желаемые направления развития области в связи с предстоящими программами, на которые международные партнеры пообещали обратить внимание", - говорится в сообщении.