ԿԸՀ-ն համագործակցության հուշագիր է ստորագրել ՄԹ կառավարության և IFES-ի հետ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը Միացյալ Թագավորության կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ և IFES-ի հայաստանյան գրասենյակի համագործակցությամբ ազդարարում է «Աջակցություն ժողովրդավարության կայացմանը Հայաստանում» ծրագրի մեկնարկի մասին։ Նոյեմբերի 3-ին ԿԸՀ վարչական շենքում Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան, Ն․Գ․ Ջոն Գալագերը, Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության հայաստանյան գրասենյակի (IFES) տնօրեն Ժերոմ Լեյրոն և ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։
Ծրագիրը կգործի երեք հիմնական ուղղություններով՝ կիբերանվտանգության մարտահրավերների նկատմամբ ԿԸՀ դիմակայության բարելավում, քաղաքական ֆինանսավորման և հանրային ռեսուրսների չարաշահման նկատմամբ վերահսկողության բարելավում և ՀՀ քաղաքացիների քաղաքացիական կրթության հմտությունների զարգացում՝ ժողովրդավարական բոլոր գործընթացներում մասնակցության ապահովման նպատակով։
ՄԹ դեսպան Ջոն Գալագերը ուրախությամբ ազդարարեց ծրագրի մեկնարկի մասին՝ ասելով, որ սեպտեմբերի 17-ին կայացած Երևանի ավագանու ընտրությունները լավ օրինակ էին ՀՀ ժողովրդավարական գործընթացների հասունացման։ Դեսպանն ընդգծեց՝ ծրագիրն ուղղված է ՀՀ ժողովրդավարական հենասյուների ամրապնդմանը։
Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոն ևս կարևորեց ծրագրի մեկնարկը՝ ուրախությամբ արձանագրելով ԿԸՀ-ի հետ համագործակցության ընդլայնումը։
ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին՝ վերահաստատելով, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի զարգացման համար անկյունաքարային նշանակություն ունի։ Ազատ, թափանցիկ և մրցակցային ընտրությունները ժողովրդավարության անկյունաքարն են։ ԿԸՀ նախագահը նաև հավելեց, որ 2024 և 2025 թվականներին հերթական ընտրություններ չեն սպասվում, ուստի ԿԸՀ աշխատակազմն իր ողջ ներուժը ներդնելու է ընտրական համակարգերի հզորացմանը։

ЦИК подписал Меморандум о сотрудничестве с правительством Великобритании и IFES
Центральная избирательная комиссия при финансовой поддержке правительства Великобритании и сотрудничестве армянского офиса IFES объявляет о запуске программы «Поддержка установления демократии в Армении». 3 ноября в административном здании ЦИК Посол Великобритании в Республике Армения Джон Галлахер, директор армянского офиса Международного института избирательных систем (IFES) Джером Лейро и председатель ЦИК Ваагн Овакимян подписали меморандум о сотрудничестве.
Программа будет действовать по трем основным направлениям: повышение устойчивости ЦИК к вызовам кибербезопасности, улучшение контроля над политическим финансированием и злоупотреблением государственными ресурсами, а также развитие навыков гражданского образования граждан РА с целью обеспечения участия во всех демократических процессах.
Посол Великобритании Джон Галлахер с радостью объявил о начале программы, заявив, что состоявшиеся 17 сентября выборы в Совет старейшин Еревана стали хорошим примером созревания демократических процессов в Армении. Посол подчеркнул, что программа направлена ​​на укрепление демократических основ Армении.
Директор армянского офиса Международного института избирательных систем Джером Лейро также подчеркнул запуск проекта, радостно отметив расширение сотрудничества с ЦИК.
Председатель ЦИК Ваагн Овакимян поблагодарил гостей, подтвердив, что демократия имеет краеугольное значение для развития Армении. Свободные, прозрачные и конкурентные выборы являются краеугольным камнем демократии. Председатель ЦИК также добавил, что выборов в 2024 и 2025 годах не ожидается, поэтому аппарат ЦИК вложит весь свой потенциал в укрепление избирательных систем.