Տարեվերջին 34 դպրոցների շինաշխատանքներն ավարտված կլինեն. նախարար
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է, թե հաջորդ տարվա բյուջեով իրենց ոլորտի հատկացումներն աճել են 95 միլիարդ 148 միլիոն դրամով կամ`38 տոկոսով. 2024թ. կհատկացվի 345 միլիարդ 417 միլիոն դրամ։
«Էական ավելացել է բյուջեն։ Հաշվի առնելով տարիների դինամիկան` կարող ենք ասել, որ սա աննախադեպ ավելացում է, որովհետև այսպիսի մեծ ծավալով ավելացում նախորդ տարիներին չի եղել, նման ծավալի աճ առաջին անգամ ենք գրանցում»,- ասել է նա։
Նախարարը նախարարության կապիտալ ծրագրերից առանձնացրեց 300 դպրոցների ու 500 մանկապարտեզների ծրագիրը: Այս պահին ավարտվել է 26 դպրոցի կառուցումը, մինչև 2023 թվականի ավարտը ևս 8 դպրոցի կառուցում ավարտին կհասցվի. «Ընդհանուր առմամբ, տարեվերջին 34 դպրոցներում աշխատանքներն ավարտված կլինեն, իսկ 2024 թվականի սկզբի դրությամբ շինարարության ընթացքում կլինի 41 դպրոց, որոնցից 21-ի շինարարությունը կավարտվի 2024-ին»,- ասել է նա։

До конца года будут завершены строительные работы 34 школ. Министр
Министр ОНКС Жанна Андреасян сообщила, что в бюджете следующего года ассигнования их сектору увеличены на 95 миллиардов 148 миллионов драмов или 38 процентов, В 2024 году будет выделено 345 миллиардов 417 миллионов драмов.
«Бюджет значительно увеличился. Учитывая динамику лет, можно сказать, что это беспрецедентный рост, потому что в предыдущие годы не было увеличения такого большого объема, такой рост объема мы регистрируем впервые", - сказала она.
Из столичных программ министерства министр выделила программу 300 школ и 500 детских садов. На данный момент завершено строительство 26 школ, до конца 2023 года будет завершено строительство еще 8 школ. " В целом до конца года работы будут завершены в 34 школах, а по состоянию на начало 2024 года в стадии строительства будет 41 школа, из них строительство 21 завершится в 2024 году", - сказала она.