Հայաստանում հայտնաբերվել է գրիպի Բ տեսակի հարուցիչ
Դետքային համաճարակաբանական դիտարկման շրջանակներում լաբորատոր հետազոտության արդյունքում Հայաստանում հայտնաբերվել է Գրիպ Բ տեսակի հարուցիչ։ Այս մասին տեղեկացնում են Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից:
Գրիպի ընդհանուր ախտանշանները ներառում են՝ ջերմություն, մարմնի ջարդվածության զգացում, դող, սարսուռ և քրտնարտադրություն, գլխացավ, չոր հազ, շնչարգելություն, հոգնածություն և թուլություն, քթահոսություն (հարբուխ) կոկորդի ցավ և քերոցի զգացում, ակնագնդերի ցավ, լուսավախություն և արցունքահոսություն, փսխում և փորլուծություն, որն ավելի տարածված է երեխաների մոտ։
Բարդություններն են երկրորդային վարակները, ինչպիսիք են՝ երկրորդային թոքաբորբը, բրոնխիտը, բկաբորբը, սինուսիտը, լարինգիտը, ականջաբորբը։
Գրիպի վիրուսով պայմանավորված առաջնային բարդություններից հատկապես վտանգավոր են առաջնային թոքաբորբը, վիրուսային միոկարդիտները, մենինգիտը, էնցեֆալիտը, մենինգոէնցեֆալիտը, միելիտը, երիկամային անբավարարությունը և այլն։ Հղիների մոտ՝ որպես կյանքին սպառնացող ամենավտանգավոր գրիպի բարդություն, կարող է զարգանալ սուր շնչառական անբավարարություն։
Սուր շնչառական վարակներով և գրիպով չհիվանդանալու, ինչպես նաև բարդություններից խուսափելու նպատակով՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից հիշեցնում և հորդորում են պատվաստվել սեզոնային գրիպի դեմ՝ դիմելով պոլիկլինիկա/ամբուլատորիա, ներկայում հանրապետությունում առկա գրիպի պատվաստանյութը պաշտպանում է գրիպի երկու Ա և երկու Բ ենթատեսակներից, խուսափել սուր շնչառական վարակներին բնորոշ ախտանշաններով հիվանդների հետ շփումից։
Եթե հիվանդ եք՝ մնացե´ք տանը, հատկապես՝ սուր շնչառական վարակներին բնորոշ ախտանշաններով երեխաներին մի´ թույլատրեք հաճախել դպրոց և մանկապարտեզ՝ ապահովելով բժշկի կողմից խորհրդատվությունը և բուժումը, եթե հիվանդ եք, հրավիրեք տեղամասային մանկաբույժին, թերապևտին կամ ընտանեկան բժշկին և մի´ զբաղվեք ինքնաբուժմամբ, մի´ օգտագործեք հակաբիոտիկներ, քանի որ դրանք ցուցված չեն գրիպի և սուր շնչառական վարակների բուժման համար, հագնվե´ք եղանակին համահունչ, պահպանե´ք հազի և փռշտալու վարվելակարգը, օգտագործե´ք հնարավորինս շատ հեղուկներ, հաճախակի օդափոխե´ք փակ տարածքները, հետևե´ք անձնական հիգիենային:

A causative agent of type B influenza was found in Armenia
As a result of laboratory research within the framework of case epidemiological observation, an influenza type B causative agent was found in Armenia; this is reported by the National Center for Disease Control and Prevention.
Typical flu symptoms include fever, body aches, trembling, shivering, sweating, headache, dry cough, shortness of breath, tiredness, weakness, runny nose (runny nose), sore and scratchy throat, eye pain, photophobia, watery eyes, vomiting, and diarrhea, which are more common in children.
Complications are secondary infections, such as secondary pneumonia, bronchitis, thrush, sinusitis, laryngitis, and ear infections.
Among the primary complications caused by the influenza virus, primary pneumonia, viral myocarditis, meningitis, encephalitis, meningoencephalitis, myelitis, renal failure, etc., are especially dangerous. Pregnant women can develop acute respiratory failure as a complication of the most life-threatening flu.
In order not to get sick with acute respiratory infections and flu, as well as to avoid complications, the National Center for Disease Control and Prevention reminds and urges people to get vaccinated against seasonal flu by contacting a polyclinic or ambulatory clinic. The flu vaccine currently available in the country protects against two subtypes of influenza A and B. Avoid acute contact with patients with symptoms typical of respiratory infections.
If you are sick, stay at home, especially do not allow children with symptoms typical of acute respiratory infections to attend school and kindergarten, ensuring consultation and treatment by a doctor; if you are sick, invite the local pediatrician, therapist, or family doctor and do not engage in self-medication. Do not use antibiotics as they are not indicated for treating flu and acute respiratory infections; dress appropriately for the weather, observe cough and sneeze etiquette, drink as much fluids as possible, frequently ventilate closed spaces, and observe personal hygiene.