Հայաստանի և Իրանի աշխատանքի և սոցիալական ոլորտը համակարգող նախարարների միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ կոպերացիայի, աշխատանքի և սոցիալական բարեկեցության նախարար Սեյեդ Սոուլաթ Մորթազավիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։
Երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման ու աշխատուժի փոխանակման նպատակով՝ կողմերը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։ Վերջիններս պարտավորվել են համատեղել ջանքերը` զբաղվածության ապահովման, ապօրինի միգրացիայի կանխման և աշխատուժի փոխանակման գործընթացի պարզեցման ուղղությամբ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև պարբերաբար տեղեկատվություն փոխանակել երկու երկրներում առկա թափուր աշխատատեղերի, ոլորտների, ինչպես նաև պահանջվող մասնագիտական որակավորումների մասին։
Նախարար Մկրտչյանը բարձր է գնահատել ՀՀ և ԻԻՀ միջև երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների դերը և վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում ևս համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ՝ ելնելով երկրների և ժողովուրդների լավագույն շահերից։
Սեյեդ Սոուլաթ Մորթազավին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ հրավերն ընդունելու և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցելելու համար։ Վերջինս նշել է, որ պատրաստակամ են իրենց լավագույն փորձը, ներուժն ու հնարավորությունները ներկայացնել հայկական կողմին՝ ի նպաստ հարևան երկրի սոցիալական պաշտպանության համակարգի զարգացման։

A memorandum of cooperation was signed between the ministers coordinating the labor and social spheres of Armenia and Iran
Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, on a working visit to the Islamic Republic of Iran, met with the Minister of Cooperation, Labor, and Social Welfare of Iran, Seyed Sowlat Mortazavi.
During the meeting, the possibilities of expanding cooperation between the two countries in labor and social protection were discussed, and several issues of mutual interest were touched upon.
To strengthen cooperation between the two countries and exchange labor, the parties signed a memorandum of understanding. The latter has committed to combining efforts in the direction of ensuring employment, preventing illegal migration, and simplifying the labor exchange process.
An agreement was also reached to regularly exchange information about available vacancies, sectors, and required professional qualifications in both countries.
Minister Mkrtchyan highly appreciated the role of bilateral friendly relations between RA and Iran and expressed confidence that shortly, the cooperation will continue to develop based on the best interests of the countries and peoples.
Seyed Soulat Mortazavi thanked the minister for accepting the invitation to visit the Islamic Republic of Iran. The latter noted that they are ready to present their best experience, potential, and opportunities to the Armenian side to benefit the development of the social protection system of the neighboring country.