Հայաստանի և Իրանի աշխատանքի և սոցիալական ոլորտը համակարգող նախարարների միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ կոպերացիայի, աշխատանքի և սոցիալական բարեկեցության նախարար Սեյեդ Սոուլաթ Մորթազավիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։
Երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման ու աշխատուժի փոխանակման նպատակով՝ կողմերը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։ Վերջիններս պարտավորվել են համատեղել ջանքերը` զբաղվածության ապահովման, ապօրինի միգրացիայի կանխման և աշխատուժի փոխանակման գործընթացի պարզեցման ուղղությամբ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև պարբերաբար տեղեկատվություն փոխանակել երկու երկրներում առկա թափուր աշխատատեղերի, ոլորտների, ինչպես նաև պահանջվող մասնագիտական որակավորումների մասին։
Նախարար Մկրտչյանը բարձր է գնահատել ՀՀ և ԻԻՀ միջև երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների դերը և վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում ևս համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ՝ ելնելով երկրների և ժողովուրդների լավագույն շահերից։
Սեյեդ Սոուլաթ Մորթազավին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ հրավերն ընդունելու և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցելելու համար։ Վերջինս նշել է, որ պատրաստակամ են իրենց լավագույն փորձը, ներուժն ու հնարավորությունները ներկայացնել հայկական կողմին՝ ի նպաստ հարևան երկրի սոցիալական պաշտպանության համակարգի զարգացման։

Между министрами, координирующими трудовую и социальную сферы Армении и Ирана, подписан меморандум о сотрудничестве
Находящийся с рабочим визитом в Исламской Республике Иран министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян встретился с министром сотрудничества, труда и социальной защиты Ирана Сейедом Сулатом Мортазави.
В ходе встречи были обсуждены возможности расширения сотрудничества между двумя странами в сфере труда и социальной защиты, затронут ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
В целях укрепления сотрудничества между двумя странами и обмена рабочей силой стороны подписали меморандум о взаимопонимании. Последние обязались объединить усилия в направлении обеспечения занятости, предотвращения нелегальной миграции и упрощения процесса обмена рабочей силой.
Также была достигнута договоренность о регулярном обмене информацией об имеющихся вакансиях, отраслях, а также необходимой профессиональной квалификации в обеих странах.
Министр Мкртчян высоко оценил роль двусторонних дружественных отношений между РА и Ираном и выразил уверенность, что в ближайшем будущем сотрудничество продолжит развиваться на основе лучших интересов стран и народов.
Сейед Сулат Мортазави поблагодарил министра за то, что он принял приглашение и посетил Исламскую Республику Иран. Последние отметили, что готовы представить армянской стороне свой лучший опыт, потенциал и возможности во благо развития системы социальной защиты соседней страны.