Հասարակական օբյեկտների տեսահսկման համակարգերին 24-ժամյա հասանելիություն կտրվի
ՆԳ փոխնախարար Արա Ֆիդանյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնել են օրենսդրական փոփոխություններ, որի ընդունման դեպքում ոստիկանության տեսալուսանկարահանող էլեկտրոնային համակարգերի կառավարման կենտրոնը 24–ժամյա իրական ռեժիմով հասանելիություն կունենա հասարակական օբյեկտների տեսահսկման համակարգերին։
Ըստ փոխնախարարի՝ խոսքը բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, գրավատների, զենքի առևտրով զբաղվող կազմակերպությունների, դեղատների, առևտրի օբյեկտների և առևտրի իրացման վայրերի, հանրային սննդի օբյեկտների, սահմանափակման ենթակա ծառայության օբյեկտների, ուսումնական հաստատությունների, էլեկտրոնային համակարգերի միջոցով հսկվող ավտոկայանատեղիների տեսահսկման համակարգերի մասին է։
«Արդյունքում, կունենանք ինչպես վարչական իրավախախտումների հայտնաբերման և ամրագրման, այնպես էլ հանցագործությունների կանխարգելման և բացահայտման միասնական կենտրոն, որն անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ կապահովի ոստիկանությանը և այլ իրավապահ մարմիններին»,- ասել է նա։

Будет обеспечен круглосуточный доступ к системам видеонаблюдения общественных объектов
Заместитель министра внутренних дел Ара Фиданян сообщил, что инициированы законодательные изменения, в случае принятия которых центр управления системами электронной видеозаписи полиции будет иметь круглосуточный доступ к системам видеонаблюдения общественных объектов.
По словам замминистра, речь идет о системах видеонаблюдения банков, кредитных организаций, ломбардов, организаций по торговле оружием, аптек, торговых объектов и мест продаж, объектов общественного питания, объектов ограниченного обслуживания, учебных заведений, автостоянок, контролируемых электронным оборудованием.
"В результате у нас появится единый центр по выявлению и фиксации административных правонарушений, а также предупреждению и раскрытию преступлений, который будет обеспечивать полицию и другие правоохранительные органы необходимой информацией", - сказал он.