Ոստիկանության բարեփոխումների առանցքային նպատակը քաղաքացու պաշտպանվածության ավելի մեծ զգացում հաղորդելն է. գործարկվեց Պարեկային ծառայության Արմավիրի մարզի ստորաբաժանումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արմավիր քաղաքում մասնակցել է Ոստիկանության Պարեկային ծառայության Արմավիրի մարզի ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը:
Վերջինիս ներկա են գտնվել նաև Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Հարգելի ներկաներ,
Կառավարության, Անվտանգության խորհրդի հարգելի անդամներ,
Ոստիկանության հարգելի ծառայողներ,
Համայնքների հարգելի ղեկավարներ,
Այսօր շատ կարևոր և հիշարժան օր է բոլորիս և անձամբ ինձ համար, որովհետև այսօրվա իրադարձությունն այն մասին է, թե ինչպես են գաղափարները, քննարկումները դառնում իրականություն: Այսօր մենք, ըստ էության, ավարտում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում պարեկային ոստիկանության հիմնադրման աշխատանքները, ամփոփում դրանք: Այսօր Պարեկային ծառայություն չունեցող վերջին չորս մարզերը՝ Արմավիրի մարզը, Արարատի մարզը, Վայոց ձորի մարզը և Սյունիքի մարզը կունենան Պարեկային ոստիկանություն, այդպիսով նաև՝ ամբողջ հանրապետությունը:
Հինգ տարի է անցել այս թեմայով մեր ունեցած առաջին քննարկումներից, և առաջին հարցը, որ ծագում է, հետևյալն է՝ արդյոք հինգ տարին շատ է, թե քիչ, թե բավարար է՝ նման բարեփոխում իրականացնելու համար: Իհարկե, այս հարցի ճշգրիտ պատասխանը երբեք ոչ ոք չի կարող տալ, բայց մյուս կողմից, եթե աշխատեինք միայն այս թեմայի, այս բարեփոխումների վրա, կամ մեր օրակարգում լիներ միայն Պարեկային ոստիկանության հիմնադրումը, իհարկե հինգ տարին չափից ավելի երկար ժամանակ է: Բայց եկեք չմոռանանք, որ այս ընթացքում ստիպված ենք եղել առերեսվել նաև բազմաթիվ մարտահրավերների՝ քովիդի համավարակ, պատերազմներ, ամենատարբեր խնդիրներ՝ քաղաքական, միջազգային և այլն:
Շատ կարևոր է, որ այս ողջ ընթացքում չկորցրեցինք ուղենիշը: Շատ կարևոր է արձանագրել, որ այս փոփոխությունը, այս բարեփոխումը՝ այս նոր ինստիտուտի, նոր կառույցի հիմնադրումն առաջին հերթին տեղի է ունենում այն մարդկանց շնորհիվ, ովքեր հավատացել են, որ դա հնարավոր է իրականացնել: Որովհետև 2018թ., երբ խնդիր էր առաջադրվում, որ պետք է ունենանք նոր ծառայություն, որտեղ բացարձակապես ամեն ինչ պետք է լինի նոր, առաջին հարցը հետևյալն էր, թե ինչպե՞ս ենք դա իրականացնելու ֆինանսապես, բովանդակային, կազմակերպչական առումով»:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հավատացել և ամենօրյա աշխատանք են իրականցրել այս պրոցեսի ուղղությամբ: «Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ներքին գործերի նախարարին՝ ով այդ պաշտոնում նշանակվել է Ոստիկանության պետ լինելուց հետո, ես ուզում եմ Ներքին գործերի նախարարի տեղակալին, Ոստիկանության պետին շնորհակալություն հայտնել, որովհետև առաջին օրից, ինչքան գործնականանում էր գործընթացը, ես լսել եմ հիմնականում հետևյալը, որ Ոստիկանությունը դիմադրելու է, չի թողնելու: Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ այդ աղմուկի մեջ, առանց ավելորդ տեսարանների և պատկերների, Ներքին գործերի նախարարը, Ներքին գործերի նախարարի տեղակալը, ով այս հարցով զբաղվում էր դեռևս Արդարադատության նախարարի տեղակալ և նույնիսկ վարչության պետ եղած ժամանակ, ահա անխոնջ աշխատանք են տարել, և այսօր այս ամենն իրականություն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նաև միջազգային գործընկերներին՝ Եվրոպական միությանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, ովքեր նույնպես հավատացին և աջակցեցին այս գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև Արդարադատության ներկա և նախարարներին՝ Ռուստամ Բադասյանի, Կարեն Անդրեասյանի, Գրիգոր Մինասյանի դերը` Պարեկային ոստիկանության բարեփխման գործու: «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին, ով համակարգել է Պարեկային ոստիկանության աշխատանքները, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր խորհրդարանական գործընկերներին, ովքեր անհրաժեշտ օրենսդրական բարեփոխումներ են իրականացրել՝ ընդունելով համապատասխան օրենսդրություն: Կարծում եմ, մեր այս թիմային աշխատանքն ահա այսպիսի՝ շատ կարևոր և հրաշալի արդյունք է տալիս:
Եվ պետք է արձանագրել, որ հենց ինքը՝ Պարեկային ոստիկանությունը, շատ դժվարությունների միջով է անցել: Հիշում եմ 2021թ. օգոստոս-սեպտեմբերին, երբ Երևանում Պարեկային ոստիկանության գործունեության առաջին օրերն էին, ըստ էության, խառնաշփոթ իրավիճակ էր, բոլորն ահազանգում էին, որ պարեկները չեն կարողանում երթևեկությունը կարգավորել, բոլոր տեղերում խցանումներ են և այլն: Բայց դա տևեց ընդամենը մի քանի օր, որից օր հետո ամեն ինչ ընկավ իր տեղը և մարդիկ սկսեցին տեսնել, նկատել ծառայության նոր որակ, քաղաքացու հետ հարաբերությունների նոր մակարդակ: Եվ այսօր արդեն կարող ենք ասել, որ նույնիսկ Պարեկային ոստիկանությունն ամբողջությամբ հիմնադրված չլինելով, սա չափազանց կարևոր և իրեն արդարացրած բարեփոխում է: Իհարկե, դժվարություններ եղել են, շարունակելու են լինել, բայց անխուսափելիորեն մենք պետք է շարունակենք բարեփոխումների մեր ճանապարհը, և Ոստիկանության բարեփոխումների առանցքային նպատակի մասին չմոռանանք:
Այդ առանցքային նպատակը Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացու պաշտպանվածության ավելի մեծ զգացում հաղորդելն է և քաղաքացու համար պաշտպանվածության իրականություն ստեղծելն է: Ուզում եմ գոհունակությամբ նշել, որ միջազգային կառույցների գնահատականով՝ Հայաստանն իրավակարգի, քրեածին իրավիճակի առումով աշխարհում 9-րդ տեղն է զբաղեցնում, այսինքն՝ լավագույնների մեջ 9-րդ տեղը, և կարող եք պատկերացնել, թե սա ինչ կարևոր ցուցանիշ է: Իհարկե, այստեղ միայն Ոստիկանությունն ու Պարեկային ոստիկանությունը դեր չունեն, շատ կարևոր է նաև մեր ժողովրդի ընդհանուր վերաբերմունքը, ապրելակերպը, արժեքային համակարգը, որը նույնպես շատ էական ազդեցություն է ունենում: Բայց կարծում եմ, որ Ոստիկանության բարեփոխումները և, ընդհանրապես, դատաիրավական համակարգի այն բարեփոխումները, որ իրականացնում ենք, շատ ուղիղ և էական ազդեցություն են թողնում այս գործընթացի վրա: Եվ ուրախ եմ, որ մենք ահա՝ աշխատելով, բազմաթիվ փորձություններ հաղթահարելով՝ եկանք, հասանք այս օրը, երբ Հայաստանի Հանրապետությունում ամբողջապես Պարեկային ոստիկանությունն այլևս իրականություն է, և առաջիկայում ընդամենը ևս մի կոմպոնենտ կավելանա՝ դեկտեմբերին նաև Սևանա լճի վրա կգործարկվի ջրային և առափնյա ծառայությունը, որն արդեն հիմնադրված և գոյություն ունեցող Գեղարքունիքի մարզի ծառայության շրջանակներում է, և դրանով մենք կամփոփենք այս փուլը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը աբնդրադառնալով հետագա քայլերին` հավելել է. «Մեր առաջիկա խնդիրը, ռազմավարական նպատակը Պարեկային ծառայությունում կանանց ներգրավվածությունն առնվազն 30 տոկոս դարձնելն է: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել և շնորհավորել բոլոր այն կանանց, ովքեր ծառայություն են անցնում Պարեկային ոստիկանությունում: Ցանկանում եմ բոլորիդ ողջունել ու շնորհակալություն հայտնել, որ դուք էլ եք հավատացել: Եթե չհավատայիք, որ այն, ինչ ասում է Կառավարությունը, իրողություն է դառնալու, և Հայաստանի Հանրապետությունը, Հայաստանի Հանրապետության իրավակարգը ձեր աջակցության կարիքն ունի, ահա այս օրն այսպիսին չէր լինի:
Հարգելի գործընկերներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Պարեկային ոստիկանության հիմնադրման եզրափակիչ փուլի առիթով և մեր բոլոր նորընծա ծառայողներին մաղթում հաջողություն, բարի ծառայություն՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և Հայաստանի Հանրապետության:

Основная цель реформы полиции – дать гражданам большее чувство защищенности. Создан Армавирский областной отдел Патрульной службы
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в мероприятии, посвященном началу работы Патрульно-полицейской службы Армавирской области в городе Армавир.
На последнем присутствовали также министр внутренних дел Ваге Казарян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян и другие официальные лица.
Премьер-министр выступил с речью, в которой заявил:
«Уважаемые присутствующие,
уважаемые члены Правительства, Совета Безопасности,
уважаемые сотрудники полиции,
уважаемые главы общин!
Сегодня очень важный и памятный день для всех нас и лично для меня, ведь сегодняшнее мероприятие о том, как идеи, обсуждения становятся реальностью. Сегодня мы, по сути, завершаем работы по созданию патрульной полиции в Республике Армения, подводим их итоги. Сегодня в последних четырех областях, не имеющих патрульной службы, - Армавирском, Араратском, Вайоцдзорском и Сюникском - появится патрульная полиция, то есть она будет во всей республике.
Прошло пять лет с тех пор, как мы впервые обсудили эту тему, и первый вопрос, который возникает: пять лет много ли, слишком мало или достаточно для реализации подобной реформы? Конечно, никто и никогда не сможет дать точный ответ на этот вопрос, но с другой стороны, если бы мы работали только над этой темой, над этими реформами, или в нашей повестке дня было бы только создание Патрульной полиции, конечно пять лет слишком долго. Но не будем забывать, что за это время нам также пришлось столкнуться со многими вызовами: эпидемией ковида, войнами, всевозможными проблемами: политическими, международными и т. д.
Очень важно, что все это время мы не упускали из виду конечную цель. Очень важно констатировать, что это изменение, эта реформа, создание этого нового института, этой новой структуры – это, прежде всего, заслуга людей, которые поверили, что это возможно. Потому что в 2018 году, когда была поставлена ​​задача о том, что у нас должен быть новая служба, где абсолютно все должно быть новым, первый вопрос был: как мы будем его реализовывать финансово, содержательно, организационно?"
Никол Пашинян поблагодарил всех тех людей, которые верили и ежедневно работали над этим процессом. «Я хочу поблагодарить министра внутренних дел, который был назначен на эту должность после того, как был начальником полиции, я хочу поблагодарить заместителя министра внутренних дел, начальника полиции, потому что с первого дня, когда процесс пошел в ходе реализации я слышал в основном следующее, что полиция будет сопротивляться, не согласится и т.д.. Мне очень приятно констатировать, что в этом шуме, без лишних сцен и образов, министр внутренних дел, заместитель министра внутренних дел, который занимался этим вопросом еще будучи заместителем министра юстиции и даже руководителем департамент, проделал неустанную работу, и сегодня все это реальность", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр также поблагодарил международных партнеров, Европейский Союз и Соединенные Штаты Америки, которые также поверили и поддержали этот процесс. Никол Пашинян также подчеркнул роль министров юстиции Рустама Бадасяна, Карена Андреасяна и Григора Минасяна в совершенствовании патрульной полиции. «Хочу поблагодарить вице-премьера Мгера Григоряна, который координировал работу Патрульной полиции, и хочу поблагодарить наших коллег в парламенте, которые осуществили необходимые законодательные реформы, приняв соответствующее законодательство. Я думаю, что эта наша совместная работа даёт такой очень важный и замечательный результат.
И надо отметить, что сама Патрульная полиция прошла через немало трудностей. Я помню в августе-сентябре 2021 года , когда были первые дни деятельности Патрульной полиции в Ереване, по сути была хаотичная ситуация, все были встревожены тем, что патрули не могут регулировать движение, везде были пробки и т. д. Но это продолжалось всего несколько дней, после чего все стало на свои места и люди начали видеть, замечать новое качество обслуживания, новый уровень отношений с гражданами. И сегодня уже можно сказать, что хоть Патрульная полиция и не создана до конца, это чрезвычайно важная и оправданная реформа. Конечно, были трудности, они будут, но мы неизбежно должны продолжать наш путь реформ и не забывать о главной цели реформы Полиции.
Эта ключевая цель состоит в том, чтобы дать гражданам Республики Армения большее чувство защищенности и создать для гражданина реальность защиты. Хочу с удовлетворением отметить, что по данным международных институтов Армения занимает 9-е место в мире по правовой системе и криминальной ситуации, то есть 9-е место среди лучших, и вы можете себе представить, какой это важный показатель. Конечно, здесь играет роль не только Полиция и Патрульная полиция, очень важно также общее отношение, образ жизни, система ценностей нашего народа, что тоже оказывает очень существенное влияние. Но я думаю, что реформы Полиции и в целом реформы судебной системы, которые мы реализуем, имеют очень прямое и существенное влияние на этот процесс. И я рад, что здесь, работая, преодолевая многие испытания, мы пришли, дошли до того дня, когда вся Патрульная полиция является реальностью в Республике Армения, и в ближайшем будущем к ней добавится только еще один компонент: в декабре также будет запущена водная и береговая служба на озере Севан, что находится в рамках обслуживания уже созданного и существующего Гегаркуникского региона, и этим мы подведем итоги этого этапа", - сказал Никол Пашинян.
Говоря о дальнейших шагах, премьер-министр добавил: «Наша ближайшая задача, стратегическая цель – увеличить участие женщин в патрульной службе как минимум до 30 процентов. Хочу особо подчеркнуть и поздравить всех женщин, которые служат в Патрульной полиции. Я хотел бы поприветствовать всех вас и поблагодарить за веру. Если бы вы не верили, что то, что говорит правительство, станет реальностью, а Республика Армения, и правовая система Республики Армения нуждается в вашей поддержке, этот день не был бы таким.
Уважаемые коллеги, поздравляю всех нас с заключительным этапом создания Патрульной полиции и желаю всем нашим новым сотрудникам успехов, хорошей службы на благо граждан Республики Армения и Республики Армения.