Ուզում ենք, որ մեր երեխաները դպրոցից դուրս գան մտքով ուժեղ, ֆիզիկապես ուժեղ և հոգեբանորեն ուժեղ. վարչապետն այցելել է Եղեգնաձորի նորակառույց թիվ 1 հիմնական դպրոց
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Եղեգնաձորի նորակառույց թիվ 1 հիմնական դպրոց՝ ծանոթացել աշակերտների համար ստեղծված պայմաններին:
Դպրոցի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2019 թվականի օգոստոսին և ավարտվել 2023-ի հունվարին։ Շինարարական աշխատանքների արժեքը կազմել է 1 մլրդ 380 մլն դրամ։ Դպրոցը նախատեսված է 630 աշակերտի համար, ներկայումս այստեղ սովորում է 597 աշակերտ։
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և նշել, որ սա իր երրորդ այցն է այս դպրոց: «Գիտեք, որ մենք հատուկ կարևորություն ենք տալիս կրթությանը, դպրոցներին, ընդհանրապես՝ ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Շատ ենք ուզում, որ այս դպրոցը և բացվող դպրոցների շարքն, իսկապես, շատ բան փոխի և՛ աշակերտների կյանքում, և՛ ուսուցիչների կյանքում, և՛ երկրի կյանքում, և՛ համայնքի կյանքում, որովհետև, իսկապես, ամեն ինչ սկսվում է այստեղից»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, նորաբաց դպրոցներում, իհարկե, կա լաբորատոր գույքի պակաս, սակայն մինչև տարեվերջ այդ պակասը նույնպես կլրացվի: «Մեծ հաշվով դպրոցն անընդհատ պետք է զարգանա: Կարևոր է՝ այդ գույքը ճիշտ ժամանակին փոխել: Նոր տեխնոլոգիաներ, մոտեցումներ են գալիս, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի կրթության պատշաճ պայմանները կապված չլինեն դպրոցի նորակառույց կամ ոչ այնքան նորակառույց լինելու հետ: Այսինքն՝ դա անընդհատ գործընթաց է: Նոր դասագրքեր պետք է լինեն, և նաև միջավայրը պետք է անընդհատ զարգանա»,- նշել է վարչապետը:
Դիմելով դպրոցականներին` Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ նոր դպրոցում նրանք նոր եռանդ կստանան՝ հետագա կյանքը կազմակերպելու: «Մենք դպրոցում սովորում ենք տարբեր առարկաներ՝ մաթեմատիկա, հայոց լեզու, օտար լեզու, գրականություն, պատմություն և այլն, բայց մեծ հաշվով՝ դպրոցում մենք սովորում ենք մեր կյանքը կազմակերպել, դպրոցում մենք սովորում ենք ապրել: Եվ սա ամենակարևորն է»,- ընդգծել է գործադիրի ղեկավարը և հավելել, որ ուսուցիչները պետք է իմանան, թե Կառավարությունն ինչ է ակնկալում իրենցից. «Մենք ուզում ենք, որ մեր երեխաները դպրոցից դուրս գան մտքով ուժեղ, ֆիզիկապես ուժեղ և հոգեբանորեն ուժեղ: Այս երեք խնդիրը չափազանց կարևոր է, որովհետև երեխաներին՝ ցանկանալով տեսնել մտքով ուժեղ, հոգով ուժեղ և ֆիզիկապես ուժեղ, մենք ցանկանում ենք ունենալ նույնպիսի մտքով, հոգով և ֆիզիկապես ուժեղ հանրություն ու մտքով, հոգով և ֆիզիկապես ուժեղ պետություն: Ահա, այստեղից է սկսվում այդ ամեն ինչը:
Իհարկե, շատ կարևոր է, որ երեխաների և կրթության միջև պատվարներ, պատնեշներ չառաջանան: Շատ կարևոր է, որ մենք կրթության պրոցեսը մեր երեխաների համար դարձնենք հնարավորինս հաճելի, հնարավորինս ներառական, հնարավորինս խաղային, որպեսզի կրթությունը նրանք ընկալեն ոչ թե որպես ծանր պարտականություն, որ դրված է իրենց ուսերին, այլ հաճույք, միջավայր, կյանքի բնականոն գործընթաց, որտեղ իրենք ամեն օրվա հետ ավելի գոհ են հենց իրենք իրենցից, իրենք իրենց կերպարից, իրենք իրենց արածից, իրենք իրենց իմացածից և իրենք իրենց ձեռք բերած հմտություններից»:
Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է երեխաներին և նշել. «Եկել եմ ուղղակի ձեզ տեսնեմ, շնորհավորեմ և համոզվեմ, որ ամեն ինչ ճիշտ է արված, ամեն ինչ որակով է արված և ձեզ բարի երթ մաղթեմ հետագա ամբողջ կրթական պրոցեսում»:

Мы хотим, чтобы наши дети выходили из школы сильными умственно, физически и психологически. Премьер-министр посетил недавно построенную начальную школу №1 в Ехегнадзоре
Премьер-министр Никол Пашинян посетил недавно построенную начальную школу №1 в Ехегнадзоре и ознакомился с условиями, созданными для учащихся.
Строительные работы школы начались в августе 2019 года и завершились в январе 2023 года. Стоимость строительных работ составила 1 миллиард 380 миллионов драмов. Школа рассчитана на 630 учеников, на данный момент здесь обучаются 597 учеников.
Премьер-министр поздравил присутствующих с открытием школы и отметил, что это его третий визит в эту школу. «Вы знаете, что мы придаем особое значение образованию, школам, развитию инфраструктуры в целом. Мы очень хотим, чтобы эта школа и ряд других школ действительно изменили многое в жизни учеников, в жизни учителей, в жизни страны и в жизни общества, потому что, действительно, все начинается здесь - сказал Никол Пашинян.
По словам главы правительства, конечно, во вновь открывшихся школах не хватает лабораторного оборудования, но до конца года и этот недостаток будет восполнен. «По большому счету школа должна постоянно развиваться. Важно вовремя изменяться и улучшаться. Приходят новые технологии, подходы, и мы должны сделать все, чтобы надлежащие условия обучения не были связаны с тем, новая школа ли это или не такая уж новая. Я имею в виду, это постоянный процесс. Должны быть новые учебники, а среда должна постоянно развиваться", - сказал Премьер-министр.
Обращаясь к школьникам, Никол Пашинян выразил надежду, что в новой школе они обретут новую энергию для организации своей дальнейшей жизни. «В школе мы изучаем разные предметы: математику, армянский язык, иностранный язык, литературу, историю и т. д., но по большому счету в школе мы учимся организовывать свою жизнь, в школе мы учимся жить. И это самое главное", - подчеркнул глава исполнительной власти и добавил, что учителя должны знать, чего от них ждет правительство. «Мы хотим, чтобы наши дети выходили из школы сильными морально, физически и психологически. Эти три вопроса чрезвычайно важны, потому что, желая видеть детей сильными умом, сильными духом и сильными телом, мы хотим иметь сообщество, также сильное умом, духом и телом, и государство, сильное умом, духом. и тело. Здесь все начинается.
Конечно, очень важно, чтобы между детьми и образованием не возникало преград. Очень важно, чтобы мы сделали процесс образования для наших детей максимально приятным, максимально инклюзивным, максимально игровым, чтобы они воспринимали образование не как тяжелую ответственность, возложенную на их плечи, а как удовольствие, среда, нормальный жизненный процесс, в котором они могут участвовать в повседневной жизни, более удовлетворены собой, своим имиджем, тем, что они сделали, тем, что они знают и теми навыками, которые они приобрели».
В завершение встречи Никол Пашинян еще раз поздравил детей и отметил. «Я просто пришел к вам, чтобы поздравить вас и убедиться, что все сделано правильно, все сделано качественно, и пожелать вам удачи во всем учебном процессе».