Փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հունգարիայի բուհերում ուսանելու հնարավորությամբ
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հունգարիայի արտաքին գործերի ու առևտրի նախարարության միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝« 2023-2025 թթ. Stipendium Hungaricum կրթաթոշակային ծրագրի շրջանակում համագործակցության մասին»՝ երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների խորացման և բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման նպատակով:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից, հուշագրի համաձայն՝ հունգարական կողմը մինչև 2025 թվականը յուրաքանչյուր տարի կրթաթոշակային 30 տեղ կհատկացնի ՀՀ քաղաքացիներին՝ Հունգարիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հունգարերեն կամ այլ օտար լեզուներ ուսանելու նպատակով:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հունգարիայի Պետքարտուղար Տրիստան Ազբեջը, Հունգարիայի նախարարական հանձնակատար Գյուլա Բուդային, ՀՀ ԱԳՆ և ԿԳՄՍՆ այլ ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարարը ողջունել է հյուրերին և կարևորել հայ-հունգարական համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ լեզուների ուսուցումը «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» կարևոր թիրախներից է, իսկ հունգարերենի ուսուցումը նոր հեռանկարներ և հնարավորություններ կարող է բացել հայ երիտասարդների համար:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել նաև հայոց լեզու, գրականություն և հայագիտական առարկաների դասավանդման ծրագրի իրականացումը Հունգարիայի պետական համալսարանում: Անդրադարձ է կատարվել Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանում հայագիտական հետազոտությունների թեմային, ինչպես նաև Երևանի պետական համալսարանում կամ Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանում հնարավորության դեպքում հունգարագիտության և հունգարերենի ուսումնասիրությունների զարգացմանը:
Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները, համագործակցության առկա ուղիներն ու ներուժը: Անդրադառնալով կրթաթոշակային ծրագրին՝ նախարարը նշել է, որ պահանջարկի դեպքում հունգարական կողմը կդիտարկի նաև կրթաթոշակային տեղերի ավելացման հնարավորությունը: Պետեր Սիյարտոն կարևորել է հունգարերենի և հայերենի տիրապետող մասնագետների պատրաստումը՝ հույս հայտնելով, որ կրթաթոշակային ծրագիրը կնպաստի հայ երիտասարդների շրջանում հունգարերենի հանդեպ հետաքրքրության բարձրացմանը և համապատասխան մասնագետների պատրաստմանը:
Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ հանդիպմանը ԿԳՄՍ նախարարը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պաշպանության հարցը: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական հարուստ մշակութային ժառանգությունն այժմ գտնվում է Ադրբեջանի կողմից վերացման հստակ սպառնալիքի ներքո։ ԿԳՄՍ նախարարը Պետեր Սիյարտոյի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ 2020 և 2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել հայոց պատմության և մշակույթի 5000 անշարժ հուշարձաններ, ինչպես նաև պետական 16 թանգարաններ, որոնց պահպանությանն ուղղված միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը կարող է էական դեր ունենալ:
«Ամարասի վանական համալիրը, որտեղ 5-րդ դարում բացվել է առաջին հայկական դպրոցը, Գանձասարի վանական համալիրը և պատմամշակութային մի շարք այլ հուշարձաններ համաշխարհային քրիստոնեական ժառանգության կարևոր մասն են և, ցավոք, այսօր գտնվում են այլախեղման հստակ սպառնալիքի ներքո: Հույս ունենք՝ միջազգային հանրության և կառույցների ջանքերի մեկտեղման արդյունքում հնարավոր կլինի գտնել լուծումներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանության համար: Բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկությունների հիման վրա՝ 2020-2023 թվականներին հավաքագրել ենք փաստագրական տեսանյութեր և լուսանկարներ՝ հուշարձանների մասնակի կամ ամբողջական ոչնչացման շուրջ 50 դեպքերի վերաբերյալ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Պետեր Սիյարտոն նշել է, որ որպես քրիստոնյա երկիր՝ Հունգարիան ևս կարևորում է քրիստոնեական կոթողների, մասնավորապես եկեղեցիների պահպանությունը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրությունը ներկայացնող այլ հարցեր:

Memorandum of understanding with the possibility of studying in Hungarian universities
A memorandum of understanding was signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary "On cooperation within the framework of the 2023-2025 Stipendium Hungaricum scholarship program" to deepen friendly relations between the two countries and develop cooperation in the field of higher education. :
According to the RA Ministry of Education and Culture memorandum, the Hungarian side will allocate 30 scholarship places annually until 2025 to RA citizens to study Hungarian or other foreign languages in Hungarian higher education institutions.
Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan, Deputy Minister of ESCS Artur Martirosyan, Secretary of State of Hungary Tristan Azbej, Ministerial Commissioner of Hungary Gyula Budai, RA MFA, and other representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia were present at the meeting of Minister of ESCS Zhanna Andreasyan with the delegation led by Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjártó.
The minister of ESCS welcomed the guests and highlighted Armenian-Hungarian cooperation in education, science, culture, sports, and youth. According to Zhanna Andreasyan, language learning is one of the critical targets of the "State Program for the Development of RA Education until 2030", and learning Hungarian can open new perspectives and opportunities for Armenian youth.
Referring to the prospects of cooperation in education, Zhanna Andreasyan proposed implementing the teaching program of Armenian language, literature, and Armenian studies subjects at the Hungarian State University. Reference was made to Armenian studies at the Peter Pazman Catholic University in Budapest, as well as the development of Hungarian studies and Hungarian language studies at Yerevan State University or Yerevan State Pedagogical University, if possible.
The Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Szijjártó, thanked for the reception, highlighting the partnership relations between the two countries, the existing ways, and the potential for cooperation. Referring to the scholarship program, the minister noted that in case of demand, the Hungarian side will also consider the possibility of increasing scholarship places. Peter Siyarto highlighted the importance of training Hungarian and Armenian-speaking specialists, expressing hope that the scholarship program will contribute to the increase of interest in the Hungarian language among Armenian youth and the training of relevant specialists.
At the meeting with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Szijjártó, and the Minister of CSMS, they raised the issue of the protection of the historical and cultural heritage of Nagorno Karabakh. Zhanna Andreasyan emphasized that the rich Armenian cultural heritage of Nagorno-Karabakh is now under a clear threat of destruction by Azerbaijan. The minister of ESCS drew Peter Sijarto's attention to the fact that in 2020 and 2023, as a result of military aggression against Nagorno-Karabakh, 5,000 immovable monuments of Armenian history and culture, as well as 16 state museums, came under the control of Azerbaijan. The response of the international community aimed at their protection can play a significant role.
"The monastery complex of Amaras, where the first Armenian school was opened in the 5th century, the monastery complex of Gandzasar, and several other historical and cultural monuments are an important part of the world Christian heritage and, unfortunately, today, they are under a clear threat of distortion. We hope that as a result of the joint efforts of the international community and institutions, it will be possible to find solutions for the preservation of the cultural heritage of Nagorno-Karabakh. Based on information from open sources, 2020-2023, we collected documentary videos and photos regarding about 50 cases of partial or complete destruction of monuments," Zhanna Andreasyan noted.
Peter Szijjarto noted that as a Christian country, Hungary also values the protection of Christian churches, particularly churches. Other issues of bilateral interest were also discussed during the meeting.