ԱՀԿ ներկայացուցչի հետ քննարկվել են վերականգնողական բժշկության ներուժի զարգացումը Հայաստանում
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանն ընդունել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար դոկտոր Մարթե Էվերարդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են վերականգնողական ծառայության և աջակցող տեխնոլոգիաների ռազմավարությունն ու գործողությունների ծրագիրը, որի ապահովմամբ հնարավոր է բարելավել վերականգնողական ծառայությունը Հայաստանում:
Անդրադարձ է եղել վերականգնողական բժշկության ոլորտում Հայաստանի մասնագիտական ներուժը զարգացնելուն ուղղված կոնկրետ քայլերին, որոնց իրականացման արդյունքում ոլորտի մասնագետները հնարավորություն կունենան ձեռք բերել տեսական և գործնական նոր հմտություններ:
«Առողջապահության նախարարությունը միշտ պատրաստակամ է նպաստելու որակյալ և պացիենտակենտրոն վերականգնողական ծառայությունների հասանելիության ապահովմանը Հայաստանի քաղաքացիների համար` մեր գործընկերների հետ սերտ փոխգործակցությամբ»,- նշել է Արմեն Գասպարյանը:
«Վերականգնողական ծառայության բարելավման գործողությունների ծրագրի և համապարփակ ռազմավարություն մշակելու արդյունքում նախանշել ենք այն հիմնական ուղղությունները, որոնք միտված են ծառայության բարելավմանը»,- ավելացրել է դոկտոր Մարթե Էվերարդը:

Развитие потенциала регенеративной медицины в Армении обсудили с представителем ВОЗ
Заместитель министра здравоохранения Армен Гаспарян принял делегацию, возглавляемую главой армянского офиса Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) доктором Марте Эверард.
На встрече были обсуждены стратегия и план действий реабилитационной службы и поддерживающие технологии, при поддержке которых можно улучшить реабилитационную службу в Армении.
Были упомянуты конкретные шаги, направленные на развитие профессионального потенциала Армении в сфере реабилитационной медицины, в результате чего специалисты в этой области получат возможность приобрести новые теоретические и практические навыки.
«Министерство здравоохранения всегда готово внести свой вклад в обеспечение доступа к качественным и пациентоориентированным реабилитационным услугам для граждан Армении в тесном сотрудничестве с нашими партнерами», - сказал Армен Гаспарян.
«В результате разработки плана действий по улучшению реабилитационных услуг и комплексной стратегии мы наметили основные направления, направленные на улучшение сервиса», - добавила доктор Марте Эверард.