Նարեկ Մկրտչյանն ընդունել է Գերմանական Կարմիր խաչի Բադեն-Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության պատվիրակությանը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ընդունել է Գերմանական Կարմիր խաչի Բադեն-Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության պատվիրակությանը՝ ղեկավար Բարբարա Բոշի գլխավորությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հետագա ուղղություններին, մասնավորապես՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության տրամադրման գործընթացում համատեղ ծրագրերի իրականացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նախարար Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին՝ Հայաստանի համար այս դժվարին ժամանակահատվածում այցելելու և հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար։ Նախարարը նաև բարձր է գնահատել կազմակերպության հետ ձևավորված երկարատև համագործակցության դերը և վստահություն հայտնել, որ առաջիկա համատեղ աշխատանքները ևս կլինեն նույնքան արդյունավետ։
Անդրադառնալով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցությանն ուղղված Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին՝ Նարեկ Մկրտչյանը մանրամասնել է նաև այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Վերջինիս խոսքով՝ տեղահանված անձանց՝ ՀՀ մուտք գործելու առաջին իսկ օրերից ԱՍՀ նախարարության առաջնահերթություններից է եղել արագ և արդյունավետ արձագանքել հայրենակիցների առաջնային կարիքներին։ Այս նպատակով գործարկված հարթակների միջոցով գույքագրվել են տեղահանված անձանց կարիքներն ու աջակցություն տրամադրելու պատրաստակամություն հայտնած կազմակերպությունների ռեսուրսները։
Նախարարը նաև խոսել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված խոցելի խմբերին, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց, միայնակ տարեցներին, ինչպես նաև կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխաներին` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տրամադրվող ծառայությունների մասին՝ նշելով, որ վերջիններս շարունակում են անհրաժեշտ խնամք ստանալ նախարարության ենթակայությամբ գործող հաստատություններում։
Բարբարա Բոշը ևս ընդգծել է նախարարության հետ համագործակցությունը և նշել, որ պատրաստակամ են անհրաժեշտ ջանքեր ներդնել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության գործընթացում։ Պատվիրակության ղեկավարը խստորեն դատապարտել է ԼՂ-ից անձանց բռնի տեղահանումը և ասել, որ այն խախտում է մարդու իրավունքները։ Բարբարա Բոշը նաև նշել է, որ մեծագույն հարգանք է տածում ՀՀ կառավարության և հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ տեղահանված անձանց աջակցելու և առկա մարտահրավերներին պատշաճ դիմակայելու համար։

Narek Mkrtchyan received the delegation of the regional organization of the German Red Cross Baden-Württemberg.
Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan received the delegation of the German Red Cross Regional Organization of Baden-Württemberg, headed by Barbara Bosch.
During the meeting, several issues related to the future directions of cooperation were discussed, in particular, several issues related to the implementation of joint programs in the process of providing support to people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
Minister Mkrtchyan thanked the delegation members for visiting and being with the Armenian people during this challenging period for Armenia. The minister also highly appreciated the role of the long-term cooperation formed with the organization and expressed confidence that future joint work will be equally effective.
Referring to the programs implemented by the Ministry of Labor and Social Affairs to support people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, Narek Mkrtchyan also detailed the work in this direction. According to the latter, from the very first days of the displaced persons entering the Republic of Armenia, one of the priorities of the Ministry of Internal Affairs and Communications has been to respond quickly and efficiently to the primary needs of compatriots. Through the platforms launched for this purpose, the needs of the displaced persons and the resources of the organizations willing to provide support were inventoried.
The minister also spoke about the services provided by the Ministry of Labor and Social Affairs to vulnerable groups forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, including persons with disabilities, lonely older adults, and children in difficult life situations, noting that the latter continue to receive necessary care from the Ministry in subordinate institutions.
Barbara Bosch also emphasized cooperation with the Ministry. She noted that they are ready to invest the necessary efforts in supporting people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. The head of the delegation strongly condemned the forced deportation of people from Nagorno-Karabakh and said that it violates human rights. Barbara Bosch also noted that she greatly respects the RA government and the Armenian people for supporting the displaced persons and properly confronting the existing challenges.