Ֆրանսիայի պատվիրակությունը Փարաջանովի թանգարանում ներկա է եղել «Zako» անիմացիոն նախագծի շնորհանդեսին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ֆրանսիայի  պատվիրակությունը Փարաջանովի թանգարանում ներկա է եղել  «Zako» անիմացիոն նախագծի շնորհանդեսին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Հայաստան այցի շրջանակում Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարան։
Պատվիրակությանն ուղեկցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Դանիել Դանիելյանը, Ալֆրեդ Քոչարյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Թանգարանում հյուրերը շրջայց են կատարել, ծանոթացել համաշխարհային հեղինակություն վայելող ֆիլմերի հեղինակ, կինոռեժիսոր, սցենարիստ, նկարիչ Սերգեյ Փարաջանովի հեղինակային ցուցանմուշներին, փարաջանովյան արվեստի ինքնատիպ միջավայրին:
Փարաջանովի թանգարանում հյուրերի համար ՌեԱնիմանիա փառատոնի շրջանակում տեղի է ունեցել «Zako» լիամետրաժ անիմացիոն կինոնախագծի շնորհանդեսը։ Ֆիլմը ստեղծվել է հայ-ֆրանսիական համագործակցությամբ։ Այն նվիրված է նկարիչ Սարգիս Մանգասարյանին. կյանքի պատմությանը, որը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ փրկվել է իր նկարների շնորհիվ։
Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Եվրիմաժի (Eurimages) համատեղ կինոարտադրության, կինոնկարների վարձույթի և ցուցադրության աջակցության ամենախոշոր եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Քեթրին Թրոտմանը, որը մեր երկրում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հրավերով։

The French delegation attended the presentation of the "Zako" animation project at the Parajanov Museum (PHOTOS)
As part of the visit to Armenia, the delegation led by the Minister of Culture of the Republic of France, Rima Abdul Malak, visited the house museum of Sergey Parajanov.
The delegation was accompanied by the RA KGS Minister Zhanna Andreasyan. Deputy Ministers Artur Martirosyan, Daniel Danielyan, Alfred Kocharyan, and Yerevan Mayor Tigran Avinyan were also present.
The guests took a tour of the museum. They got acquainted with the author's exhibits of world-renowned film author, film director, screenwriter, and artist Sergey Parajanov and the original environment of Parajanov's art.
The presentation of the full-length animated film project "Zako" was held for guests at the Parajanov Museum as part of the ReAnimania festival. The film was created with Armenian-French cooperation. It is dedicated to artist Sargis Mangasaryan. to the story of his life, which was saved during the Second World War thanks to his pictures.
Catherine Trotman, the president of Eurimages, the largest European fund for joint film production, film rental, and exhibition support, who is in our country at the invitation of the National Film Center of Armenia, was also present at the event.