Նախագահը ներկա է գտնվել Սյունիքում «SMART» կրթական կենտրոններ հիմնելու մասին ԵՄ հայտարարության ստորագրմանը
Բրյուսելում ընթացող «Global Gateway» (Գլոբալ դարպասներ) համաժողովի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում երկու «SMART» կրթական կենտրոններ հիմնելու համար ներդրումային դրամաշնորհի հատկացման համաձայնագրի վերջնականացման մասին հայտարարության ստորագրմանը:
Հայտարարությունը ստորագրել են Հարևանության և ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Օլիվեր Վարհեյը և Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Ամբրուազ Ֆայոլլը:
Ընդգծելով նման կրթական կենտրոնների հիմնադրման կարևորությունը, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնավորապես ասել է. «Այսօր կարևոր քայլ է ձեռնարկվել Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում կառուցվելիք և «COAF»-ի կողմից գործարկվող 2 ոչ ֆորմալ կրթական կենտրոնների իրագործման ուղղությամբ։ Սա կարող է օգնել ավելի ամրապնդել կապը ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթության միջև, քանի որ վերջինս առաջինի առանցքային օժանդակությունն է: Ավելին, այս խելացի կենտրոնների կառուցումը Սյունիքում կնպաստի Հայաստանի հարավային շրջանների զարգացման ավելի մեծ նպատակի իրագործմանը»։

The President was present at the signing of the EU declaration on establishing "SMART" educational centers in Syunik
Within the framework of the "Global Gateway" conference in Brussels, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, was present at the signing of the statement on the finalization of the investment grant agreement for establishing two "SMART" educational centers in the Syunik region of the Republic of Armenia.
The statement was signed by EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Varhey and Vice President of the European Investment Bank Ambroise Fayolle.
Emphasizing the importance of establishing such educational centers, President Vahagn Khachaturyan specifically said: "Today, an important step was taken towards the realization of 2 informal educational centers to be built in the Syunik region of the Republic of Armenia and operated by "COAF." This can further strengthen the link between formal and non-formal education, as the latter is a key support of the former. Moreover, the construction of these smart centers in Syunik will contribute to realizing the greater goal of developing the southern regions of Armenia."