Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրների ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը:
Երկու երկրների նախարարները ծաղկեպսակներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հյուրերը շրջել են Հիշողության պուրակում, որտեղ Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլին ջրել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի 2018 թ. տնկած արծաթափայլ եղևնին:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր:

On October 25, the delegation led by Canadian Foreign Minister Melanie Jolie, who arrived in Armenia on an official visit, visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Canada's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Andrew Turner.
Edita Gzoyan, acting director of the Armenian Genocide Museum-Institute, welcomed the guests.
The ministers of the two countries laid wreaths at the memorial to the victims of the Armenian Genocide. Then, the guests placed flowers near the eternal fire and observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide.
Guests toured the Park of Remembrance, where Canadian Foreign Minister Melanie Jolie watered the silver fir tree planted by Canadian Prime Minister Justin Trudeau in 2018.
Expressing gratitude for the visit, Acting Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Edita Gzoyan, presented books about the Armenian Genocide to the honored guest.