Բունդեսթագի պատգամավորն ասել է, որ ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում բավարար քայլեր չեն արվել
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Գործընկերները կարևորել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը և միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Բաքվի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը և առաջացած խնդիրներին: Գերմանացի խորհրդարանականը նկատել է, որ ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում բավարար քայլեր չեն արվել իրենց կողմից:
Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ և առաջարկում է տարածաշրջանային խաղաղության ճանապարհային քարտեզ:

The member of the Bundestag said that sufficient steps were not taken to prevent Azerbaijani aggression against the population of Nagorno-Karabakh.
On October 23, RA NA Speaker Alen Simonyan received the delegation led by the Chairman of the Foreign Relations Committee of the GDR Bundestag, Michael Roth.
The partners emphasized the stable development of bilateral friendly relations and deepening inter-parliamentary cooperation.
At the meeting, reference was made to the depopulation of Nagorno Karabakh and the problems caused by Baku's ethnic cleansing policy. The German parliamentarians noticed that they did not take sufficient steps to prevent Azerbaijani aggression against the population of Nagorno-Karabakh.
The parties discussed the need to apply possible sanctions against Azerbaijan. The Speaker of the RA National Assembly reaffirmed that Armenia has adopted a peace agenda and offers a road map for regional peace.