Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների հումանիտար խնդիրներին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում հանդիպել է արգենտինական «Solidaire» հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն, օդաչու և պրոդյուսեր Էնրիկե Պինեյրոյի հետ:
Էնրիկե Պինեյրոն Հայաստան է ժամանել սեփական Բոինգ 787 օդանավով՝ բերելով Արգենտինայի կառավարության և հայկական համայնքի կողմից Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների համար նախատեսված հումանիտար օգնությունը:
Ողջունելով հյուրին նախագահը շնորհակալություն է հայտնել արգենտինացի բարերարին իր նախաձեռնության համար և նշել, որ նման ձեռնարկներն արժանի են ամենաբարձր գնահատանքի:
«Վստահ եմ, որ Ձեր արարքը Հայաստանի և Արգենտինայի ժողովուրդների բարեկամության հերթական դրսևորումներից է և արժանվույնս կգնահատվի մեր հայրենակիցների կողմից»,- նշել է Վահագն Խաչատուրյանը:
Էնրիկե Պինեյրոն շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար շեշտել է, որ իր հիմնադրած «Solidaire» հիմնադրամի գործունեության առաքելությունը բարեգործությունն ու հումանիտար աջակցությունն է դրա կարիքն ունեցող մարդկանց:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-արգենտինական բարեկամության և լավագույն ավանդույթներ ունեցող համագործակցության վերաբերյալ հարցեր:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների հումանիտար խնդիրներին:
Երկուստեք շեշտվել է, որ մարդասիրական առաքելությունները և նախաձեռնությունները չեն ճանաչում սահմաններ և ազգային պատկանելություն:

Reference was made to the humanitarian problems of those displaced from Nagorno-Karabakh
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with Enrique Pineiro, founding director of the Argentine "Solitaire" fund, pilot, and producer, at the presidential residence.
Enrique Pineiro arrived in Armenia in his Boeing 787 aircraft, bringing the humanitarian aid planned by the Argentine government and the Armenian community for displaced people from Nagorno-Karabakh.
Welcoming the guest, the president thanked the Argentine philanthropist for his initiative and noted that such initiatives deserve the highest appreciation.
"I am sure that your action is one of the regular manifestations of friendship between the peoples of Armenia and Argentina and will be highly appreciated by our compatriots," said Vahagn Khachaturyan.
Thanking for the reception, Enrique Pineiro emphasized that the mission of the "Solitaire" foundation he founded is charity and humanitarian support for people in need.
The meeting discussed issues related to Armenian-Argentine friendship and cooperation with the best traditions.
During the conversation, the humanitarian problems of displaced people from Nagorno Karabakh were touched upon.
Both sides emphasized that humanitarian missions and initiatives do not recognize borders and nationality.