Ատոմակայանի նախկին գլխավոր տնօրենը հափշտակել է 1 մլն 27 հազար դոլար
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ 2002-2014 թվականներին «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն վատնման եղականով հափշտակել է առանձապես խոշոր չափերի՝ 1 մլն 27 հազար ԱՄՆ դոլար (383 մլն 883 հազար դրամ):
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով): Նույն օրը որոշումն ուղարկվել էր Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչություն՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար: 2023 թվականի հունվարի 31-ին Գ.Մ.-ին ներկայացվել էր մեղադրանք:
«Նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Մ.-ն հանցանքը կատարել էր կազմակերպված խմբի կազմում՝ «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության կոմերցիոն տնօրենի, նույն ընկերության ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալի, ընկերության գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի և իրավապայմանագրային բաժնի պետի հետ (կոմերցիոն տնօրենի և գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի նկատմամբ հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ):
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 128 մլն դրամը: Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին հաստատել է «Հայկական ատոմային էլեկտրական կայան» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենի, կոմերցիոն տնօրենի և ընկերության գլխավոր ճարտարագետի՝ վերանորոգման գծով տեղակալի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Бывший гендиректор АЭС украл 1 миллион 27 тысяч долларов
Генеральная прокуратура РА сообщает, что в 2002-2014 годах Г.М., занимавший должность генерального директора ЗАО «Армянская атомная электростанция», присвоил особо крупные суммы в размере 1 миллиона 27 тысяч долларов США (383 миллиона 883 тысяч драм).
Напомним, что 22 декабря 2022 года по инициативе прокурора в отношении Г.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 3 статьи 256 УК РА (хищение вверенного имущества, совершенное особенно крупных масштабах). В тот же день решение было отправлено в Главное следственное управление СНБ для предъявления обвинения. 31 января 2023 года  Г.М. было предъявлено обвинение.
"Предварительным следствием установлено, что Г.М., занимавший должность генерального директора ЗАО "Армянская атомная электростанция", совершил преступление в составе организованной группы, в которую входили коммерческий директор ЗАО "Армянская атомная электростанция", руководитель финансового отдела и экономики того же предприятия с заместителем директора, заместителем главного инженера предприятия по ремонту и начальником договорно-правового отдела (в отношении коммерческого директора и заместителя главного инженера по ремонту возбуждено публичное уголовное преследование).
В ходе предварительного следствия из ущерба, причиненного государству, было возмещено 128 млн драмов. 20 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении генерального директора, коммерческого директора и заместителя главного инженера компании ЗАО "Армянская АЭС" и передал его в Антикоррупционный суд вместе с материалами дела. говорится в отчете.