Հայաստան-Բելգիա փոխգործակցությունը կշարունակի մնալ բարձր մակարդակի վրա
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ Դը Մույնքին։ Պաշտպանը դեսպանին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձել անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին, որոնց ընթացքում ստացվել են ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում քաղաքացիական անձանց շրջանում մահվան, խոշտանգումների, մարմինների անարգման, անդամախեղման և վատ վերաբերմունքի՝ միջազգային իրավունքով արգելված այլ դեպքերի մասին տեղեկություններ։
Նշված տեղեկությունները ներառվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում, որը տեղեկությունների իսկությունն ապացուցող խորհրդապահական հատվածով Պաշտպանի կողմից առաջինն է ներկայացվել մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և դերակատարներին, այդ թվում` ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայացվելով որպես մարդու իրավունքների խախտումները վավերագրող փաստաթուղթ։
Անահիտ Մանասյանը հատուկ ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունում բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պատշաճ երաշխավորման անհրաժեշտությունը: Հանդիպման շրջանակներում ներկայացվել են ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում առաջացած լուրջ հումանիտար խնդիրները և մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումները։
Պաշտպանը նաև անդրադարձ է կատարել հաստատության գործունեության առաջնահերթություններին։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է երեխաների, կանանց և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը, իր մանդատի շրջանակում անհանդուրժողականության, խտրականության և ատելության խոսքի դեմ պայքարի, իրավահավասարության ապահովման շուրջ աշխատանքները շարունակելու հաստատակամությունը:
Իր հերթին՝ Էրիկ Դը Մույնքին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ բարձր գնահատելով Պաշտպանի աշխատանքը մարդու իրավունքների երաշխավորման հարցում և վստահություն հայտնել, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Բելգիա փոխգործակցությունը կշարունակի մնալ բարձր մակարդակի վրա։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել կայուն համագործակցությունը:

Armenia-Belgium cooperation will continue to be at a high level
Human rights defender Anahit Manasyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium to the Republic of Armenia, Eric de Muynck. The Defender presented to the ambassador issues related to the protection of the rights of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, referring to the fact-finding activities carried out by him and his staff, during which the results of deaths, tortures, disrespect of bodies, mutilations, and ill-treatment of civilians as a result of Azerbaijani aggression, prohibited by international law, were obtained—information about cases.
The mentioned information was included in the extraordinary report of the Human Rights Defender, which was the first to be presented by the Defender with an advisory section proving the authenticity of the information to international organizations and actors with a mandate to protect human rights, including being introduced to the UN International Court of Justice as a document documenting human rights violations.
Anahit Manasyan emphasized the need to adequately guarantee the rights of forcibly displaced persons in the Republic of Armenia. Within the framework of the meeting, the severe humanitarian problems and violations of fundamental human rights caused by the Azerbaijani aggression were presented.
The Defender also referred to the priorities of the institution's activities. In this context, he emphasized the importance of the work carried out in the direction of protecting the rights of children, women, and persons with disabilities, the determination to continue the work on the fight against intolerance, discrimination, and hate speech, and ensuring equality of rights within the scope of his mandate.
In his turn, Eric de Muynck thanked for the reception, highly appreciating the Defender's work in guaranteeing human rights, and expressed confidence that Armenia-Belgium cooperation in the field of human rights protection will continue to be at a high level. The parties have expressed their willingness to continue stable cooperation.