Բունդեսթագի պատգամավորը խոսել է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին
Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, թե վաղը պատվիրակության հետ կմեկնի Հայաստանի հարավային շրջաններ։
Ըստ նրա, այցի նշանաբանն է՝ համերաշխություն հայտնել Հայաստանին՝ որպես ժողովրդավար երկրի և նաև ուղերձ հղել Ադրբեջանի ավտոկրատ ռեժիմին, որ իրենք չեն հանդուրժի որևէ ռազմական լուծում տարածաշրջանում:
«Ռազմական ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ միանշանակ միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, և խախտում են նաև այն համոզմունքները ու սկզբունքները, որ մենք ունենք միջազգային իրավունքի հետ կապված, և խստորեն դատապարտում ենք այս գործելաոճը:
Հավասարության քաղաքականությունը, որ մենք վարում էինք երիտասարդ ժողովրդավարական Հայաստանի և հարուստ ու ավտոկրատ Ադրբեջանի հետ, այդ համաչափ քաղաքականությունը ձախողել է»,- ասել է նա։
Ըստ պագամավորի, եթե Ադրբեջանը չդադարի իր ագրեսիվ և հրահրող քաղաքականությունը, կձեռնարկվեն պատժամիջոցներ Ադրբեջանի ռեժիմի նկատմամբ։ Նա ասել է, թե այդ հարցն այժմ մշակման փուլում է. «Կշարունակենք նույն ինտենսիվությամբ աջակցել խաղաղությանը միտված բոլոր բանակցություններին»,- պնդել է նա։

The member of the Bundestag spoke about imposing sanctions on Azerbaijan
The Chairman of the Bundestag's Committee on Foreign Relations, Michael Roth, said at a meeting with journalists in Yerevan that tomorrow he will leave for the southern regions of Armenia with the delegation.
According to him, the motto of the visit is to express solidarity with Armenia as a democratic country and also send a message to the autocratic regime of Azerbaijan that they will not tolerate any military solution in the region.
"The use of military force against the ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh is definitely a gross violation of international law, and it also violates the beliefs and principles we have regarding international law, and we strongly condemn this practice.
The policy of equality that we conducted with young democratic Armenia and rich and autocratic Azerbaijan has failed," he said.
According to the ambassador, sanctions will be imposed on the Azerbaijani regime if Azerbaijan does not stop its aggressive and provocative policy. He said that this issue is currently under development. "We will continue to support all peace-oriented negotiations with the same intensity," he insisted.