Քոչարյանը մանրամասնել է՝ Ֆրանսիան ինչ զենքեր կտրամադրի Հայաստանին
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն անդրադարձել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա այցին։
«Պապիկյանը և Ֆրանսիայի ՊՆ նախարարը քննարկելու են բազմաթիվ հարցեր․ կրթականից մինչև ռազմական համագործակցության որոշ էլեմենտներ իրենց տեղը գտնեն այս հանդիպման ընթացքում»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ամեն պետություն իր համագործակցության շրջանակը պետք է մեծացնի․ «Նաև քաղաքական հարցերում պետք է ունենա բարեկամների մեծ ներգրավվածություն։ 44-օրյա պատերազմը հուշեց, որ այդ հարթակներում պետք է լուրջ աշխատանք ծավալենք և ոչ միայն ունենանք բարեկամներ, այլև այնպիսի հարաբերություններ, որոնք միտված կլինեն մեր անվտանգային միջավայրը ավելի ներառական դարձնելուն»,- ասել է նա։
Քոչարյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը Ֆրանսիայից պաշտպանական բնույթի զենքեր է ձեռք բերում. «Այո՛, առաջնահերթ պաշտպանական բնույթի են։ Հարձակողական զենքեր ոչ մեկը ոչ մեկին չի տալու, որովհետև դրանք այլ ռազմական կոնցեպտ են թելադրում։ Իսկ մեր ռազմական կոնցեպտն առաջին հերթին պարունակում է պաշտպանական բնույթի ամրություններ»։

Kocharyan detailed what weapons France will provide to Armenia
Andranik Kocharyan, Chairman of the Standing Committee on Defense and Security Affairs of the National Assembly, referred to the visit of the Minister of Defense of Armenia, Suren Papikyan, to France.
"Papikyan and the Minister of Defense of France will discuss many issues. Some educational and military cooperation elements will find their place during this meeting," he said.
According to him, every state should increase the scope of its cooperation. "Also,it should have the great involvement of its friends in political matters. The 44-day war suggested that we should do serious work on those platforms and have not only friends but also such relations that will be aimed at making our security environment more inclusive," he said.
Kocharyan also noted that Armenia acquired defensive weapons from France: "Yes, they are primarily defensive. No one will give offensive weapons to anyone because they dictate a different military concept. And our military concept, first of all, contains defensive fortifications."