Փոխվարչապետն ընդունել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցչին
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի Եվրոպայի հարցերով տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Ֆիլիպ Լըկլերկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` փոխվարչապետ Խաչատրյանը մանրամասն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100,000 հայերի առաջնային կարիքների հասցեագրմանն ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները` ընդգծելով արձագանքման գործիքակազմի շրջանակներում գործընկեր կառույցների հետ համագործակցության կարևորությունը:
Այս համատեքստում Ֆիլիպ Լըկլերկը վերահաստատել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տարբեր մասնագիտացված կառույցների և զարգացման գործընկերների հետ հումանիտար արձագանքի կազմակերպմանն ուղղությամբ Կառավարության արդյունավետ փոխգործակցության ապահովմամնը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են առաջնային կարիքների հասցեագրմանը զուգահեռ բռնի տեղահանված անձանց համար կայուն կենսապայմանների ապահովման ուղղությամբ միջբաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի կարևորությունը:

Вице-премьер принял представителя ООН
Вице-премьер-министр Тигран Хачатрян принял делегацию, возглавляемую директором регионального бюро по европейским делам Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Филиппом Леклерком.
Приветствуя гостей, вице-премьер Хачатрян подробно представил проводимые работы по удовлетворению первоочередных потребностей более 100 тысяч армян, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха, подчеркнув важность сотрудничества с партнерскими структурами в рамках инструментария реагирования.
В этом контексте Филипп Леклерк подтвердил готовность Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев поддержать организацию гуманитарного реагирования с различными специализированными структурами и партнерами по развитию в целях обеспечения эффективного взаимодействия Правительства.
Собеседники подчеркнули важность среднесрочных и долгосрочных программ, направленных на обеспечение стабильных условий жизни вынужденно переселенных лиц наряду с удовлетворением первоочередных потребностей.