ՀԲ-ի պատվիրակությունը ներկայացրել է ՀՀ-ում հանքարդյունաբերության ոլորտի վերաբերյալ վերլուծությունը
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը, որի կազմում էին հանքարդյունաբերության ավագ մասնագետ Ռեմի Պելոնը, հանքարդյունաբերության հարցերով ավագ խորհրդատու Բրայան Լենդը, ծրագրերի ավագ պատասխանատու Նարինե Թադևոսյանը։
Համաշխարհային բանկի այցի նպատակը Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացված աշխատանքների, ինչպես նաև 2023թ․ մայիսին ընդունված Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարության գործողությունների պլանի կարգավիճակի, դրա իրականացմանն աջակցելու համապատասխան ծրագրերի և Հայաստանի արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) ընթացքի ուսումնասիրումն է։
ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Հովհաննես Հարությունյանը ներկայացրեց 2023թ․ իրականացված աշխատանքները, խոսեց ապագա անելիքներից, ոլորտային զարգացման հեռանկարից և առկա մարտահրավերներից։
Կարևորելով տարբեր ուղղություններով ոլորտային զարգացումը՝ առանձնացրեց երկրաբանական ուսումնասիրության մասով ներկայի և ապագայի տեսլականը։ Համաշխարհային բանկի պատվիրակության անդամները ներկայացրեցին ՀՀ-ում հանքարդյունաբերության ոլորտի վերաբերյալ Համաշխարհային բանկի ընթացիկ վերլուծությունը։

Делегация ВБ представила анализ горнодобывающего сектора Армении
Заместитель министра энергетики и минеральных ресурсов РА Ованнес Арутюнян принял делегацию Всемирного банка, в состав которой входили старший специалист по горнодобывающей промышленности Реми Пелон, старший консультант по вопросам горнодобывающей промышленности Брайан Лэнд и старший менеджер проекта Нарине Тадевосян.
Целью визита Всемирного банка является обзор работ, проведенных в горнодобывающей промышленности Армении, а также планов на 2023 год. Целью является изучение плана действий по стратегии развития горнодобывающего сектора, принятого в мае, соответствующих программ по поддержке его реализации, а также хода реализации Инициативы прозрачности добывающих отраслей Армении.
Заместитель министра МТУИ РА Ованнес Арутюнян представил план реализованных работ 2023 года, рассказал о предстоящих задачах, перспективах развития отрасли и существующих проблемах.
Подчеркнув развитие месторождения по разным направлениям, он осветил видение настоящего и будущего с точки зрения геологических исследований. Члены делегации Всемирного банка представили текущий анализ горнодобывающей промышленности Армении, проведенный Всемирным банком.