Բելգիան պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումներին
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հայտնում են, որ նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ընդունել է ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ Դե Մույնքին։ Նախարարը ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց համար աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերը, մանրամասնել սոցիալական պաշտպանության ոլորտում այս պահին սահմանված առաջնահերթությունները։
«ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների առաջնային կարիքների բավարարման և անհրաժեշտ սոցիալական ծառայությունների տրամադրման նպատակով՝ նախարարության կողմից մշակվել և իրականացվում են սոցիալական աջակցության ծրագրեր։ Մեր ամենօրյա աշխատանքի և ուշադրության կենտրոնում են նաև առավել խոցելի խմբերը, հատկապես՝ միայնակ տարեցները, շուրջօրյա խնամքի կարիք և հաշմանդամություն ունեցող անձինք, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաները, ովքեր ՀՀ մուտք գործելու առաջին իսկ օրվանից մեր հոգածության և խնամքի ներքո են»,- նշել է նախարարը։
Էրիկ Դե Մույնքը հայտնել է Բելգիայի Թագավորության պատրաստակամության մասին՝ աջակցելու ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց և նշել, որ կան պայթյունից տուժածներ, որոնք անհրաժեշտ բժշկական ծառայություններ ստանալու նպատակով տեղափոխվել են Բելգիա։
Անցնելով օրակարգային այլ հարցերի՝ կողմերը քննարկել են նաև աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Մասնավորապես, դիտարկվել են ուսումնասիրությունների իրականացման և փորձի փոխանակման հնարավորությունները՝ Բելգիայի Թագավորության Սոցիալական ապահովության դաշնային հանրային ծառայության գործունեության, կանանց տնտեսական ակտիվացմանն ուղղված ծրագրերի, ակտիվ ծերացման քաղաքականության, գործազրկության հաղթահարման, ինչպես նաև ինքնազբաղվածության ապահովման վերաբերյալ։ Նախարար Մկրտչյանը հետաքրքվել է նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց տրամադրվող Disability Advantage Card-երի կիրառման՝ բելգիական փորձով։
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը՝ նախարարը նշել է, որ 2023 թ․ մարտին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանի ընթացքում ոլորտային մի շարք հարցեր են քննարկվել Բելգիայում ֆրանսիական համայնքի փոխնախագահ, մշակույթի, լրատվամիջոցների, կանանց իրավունքների, երեխաների խնամքի և առողջության նախարար Բենեդիկտ Լինարդի հետ հանդիպման ժամանակ։ Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել կանանց և երեխաների հիմնահարցերի ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին, մտքեր են փոխանակվել նաև երկու երկրներում հասարակության տարբեր ոլորտներում երեխաների ներգրավվածության ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ։ Նախարարը հույս է հայտնել, որ արդեն իսկ քննարկված ոլորտային հարցերի շուրջ արդյունավետ և ակտիվ աշխատանքներ կտարվեն։
Էրիկ Դե Մույնքը ներկայացրել է խոցելի խմբերին և աջակցության կարիք ունեցող այլ անձանց սոցիալ-հոգեբանական, կարիքների գնահատման գործընթացների վերաբերյալ իր երկրում գործող մեխանիզմները։
«Մենք կարևորում ենք ձեզ հետ համագործակցությունը, նախ քանի որ Հայաստանը ժողովրդավարական պետություն է, ինչպես նաև այն հանգամանքով պայմանավորված, որ Բելգիայում կա ակտիվ հայ համայնք։ Բելգիայի Թագավորությունն ու Եվրամիությունը պատրաստակամ են աջակցել և ցանկանում են ուղեկցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին»,- ասել է դեսպանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել կարճ ժամանակում ընթացք տալ քննարկված ծրագրերին։

Belgium is ready to support Armenia's democratic reforms
The Ministry of Labor and Social Affairs informs that Minister Narek Mkrtchyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium to Armenia, Eric De Muynck. The minister presented the programs implemented by the Ministry of Labor and Social Affairs for people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, detailing the priorities set at the moment in the field of social protection.
"To meet the primary needs of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and to provide necessary social services, social support programs have been developed and implemented by the Ministry. The focus of our daily work and attention is also on the most vulnerable groups, especially the single elderly, people who need round-the-clock care, people with disabilities, and children left without parental care, who are under our care and care from the first day of entering the Republic of Armenia," the minister noted.
Eric De Muynck expressed the readiness of the Kingdom of Belgium to support the forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and noted that there were victims of the explosion who were transferred to Belgium to receive necessary medical services.
Moving on to other issues on the agenda, the parties also discussed several issues related to the expansion of bilateral relations in labor and social protection. In particular, the possibilities of carrying out studies and exchanging experience were considered regarding the activities of the Federal Public Service of Social Security of the Kingdom of Belgium, programs aimed at economic activation of women, active aging policy, overcoming unemployment, and ensuring self-employment. Minister Mkrtchyan was also interested in using Disability Advantage Cards provided to people with disabilities based on the Belgian experience.
The minister, referring to sectoral cooperation, noted that during the 67th session of the UN Commission on the Status of Women held in New York in March 2023, several sectoral issues were discussed during a meeting with the Vice President of the French Community in Belgium, Minister of Culture, Media, Women's Rights, Child Care and Health, Bénédict Linard. In particular, the possibilities of cooperation in the field of women's and children's issues were discussed, and ideas were exchanged regarding implementing programs to ensure children's involvement in various spheres of society in both countries. The minister expressed hope that practical and active work will be done on the already discussed sectorial issues.
Eric De Muynk presented the mechanisms operating in his country regarding socio-psychological needs assessment processes for vulnerable groups and other persons needing support.
"We value cooperation with you, first of all, because Armenia is a democratic state and also because there is an active Armenian community in Belgium. The Kingdom of Belgium and the European Union are willing to support and want to accompany Armenia on the path of democratic reforms," the ambassador said.
At the end of the meeting, the parties expressed their willingness to implement the discussed plans quickly.