Այսօր պալիատիվ օգնության համաշխարհային օրն է
Բուժօգնության այս տեսակի կարևորությունն ընդգծելու նպատակով հոկտեմբերի 14-ն աշխարհում նշվում է Պալիատիվ օգնության համաշխարհային օրը: Այս տարի այն ունի «Կարեկցող համայնքներ» խորագիրը:
Յուրաքանչյուր անձ, ով ունի կյանքին վտանգ սպառնացող և անբուժելի հիվանդություն, կարող է ստանալ պալիատիվ բժշկական օգնություն, ինչը նպատակ ունի մեղմելու պացիենտի ցավը և հիվանդության հետ կապված ֆիզիկական, սոցիալ-հոգեբանական և այլ խնդիրները:
Ծառայության հասանելիությունն ապահովելու նպատակով պալիատիվ բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակով լիցենզավորվել է 33 բժշկական կազմակերպություն, որոնցից 17-ը ծառայություններ են մատուցում պետական պատվերի շրջանակներում, Երևանում և հանրապետության տարբեր մարզերում:
Այդ թվում`
• ՀՀ ԱՆ «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնում» գործում է Հայաստանում առաջին մանկական պալիատիվ խնամքի կլինիկան:
• ՀՀ ԱՆ «Վ.Ա.Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում» բացվել է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան 30 մահճակալ ունեցող բաժանմունք:

Сегодня Всемирный день паллиативной помощи
Чтобы подчеркнуть важность этого вида помощи, 14 октября во всем мире отмечается как Всемирный день паллиативной помощи. В этом году его тема – «Сообщества сострадания».
Паллиативную помощь может получить любой человек с опасным для жизни или неизлечимым заболеванием, целью которого является облегчение боли пациента и физических, социально-психологических и других проблем, связанных с заболеванием.
В целях обеспечения доступа к услуге в сфере паллиативной медицинской помощи и обслуживания были лицензированы 33 медицинские организации, 17 из которых предоставляют услуги в рамках государственного заказа в Ереване и в различных регионах страны.
Среди них:
• В центре гематологии и онкологии «Йолян» Министерства здравоохранения РА действует первая в Армении детская клиника паллиативной помощи.
• В «Национальном онкологическом центре им. В.А. Фанарджяна» Министерства здравоохранения РА открыто отделение на 30 коек в соответствии с международными стандартами.