Սուրբ Աթոռի նվիրակն Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշանը
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ Ժոզե Ավելինու Բետենկուրին` Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Արձանագրելով, որ Հայաստանում Սուրբ Աթոռի նվիրակի առաքելությունը համընկել է Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար բարդ ժամանակահատվածի հետ՝ նախարար Միրզոյանը արժևորել է երկկողմ հարաբերությունների խորացման և զարգացման գործում նրա ներդրումն ու ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Ընդգծելով, որ իր համար առանձնահատուկ էր առաքելությունը քրիստոնեությունն առաջինը որպես պետական կրոն ընդունած երկրում՝ Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը շնորհակալություն է հայտնել կապերի ամրապնդմանն ուղղված արդյունավետ համագործակցության և ջանքերի համար՝ նախարար Միրզոյանին փոխանցելով Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշանը:
Զրուցակցիները քննարկել են Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև փոխգործակցության տարբեր հարցեր՝ գոհունակությամբ նշելով վերջին շրջանում երկկողմ բարձրաստիճան այցերի իրականացումը, մասնավորապես 2022թ. ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Վատիկան և  2023թ. Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղար Պիետրո Պառոլինի ացը Երևան:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 100 հազարից ավել հայության բռնի տեղահանմանը նախորդել էին սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական ռազմական հարձակումը և շուրջ 10-ամսյա շրջափակումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ չնայած միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Սուրբ Աթոռի կոչերին և հայտարարություններին՝ փաստացի հնարավոր չեղավ կանխել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հայրենազրկման ծրագրավորված քաղաքականությունը:
Շեշտվել է պահպանվող հումանիտար խնդիրների, ԼՂ-ից տեղահանված հայերի իրավունքների հասցեագրամ, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ միջազգային դերակատարների գործուն ներգրավածության և գործողությունների կարևորությունը:
Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշանն հիմնադրվել է Հռոմի պապ Գրիգոր XVI-ի կողմից 1831թ. և շնորհվում է Սուրբ Աթոռին և Եկեղեցուն մատուցած ծառայության, անձնվեր և օրինակելի աշխատանքի, հասարակության առջև ունեցած վաստակի համար:

The Nuncio of the Holy See handed over the papal order of Saint Gregory the Great to Ararat Mirzoyan
On October 13, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received Jose Avelinu Bettencourt, apostolic nuncio of the Holy See in the Republic of Armenia, on the occasion of the end of his diplomatic mission in Armenia.
Noting that the mission of the nuncio of the Holy See in Armenia coincided with a difficult period for Armenia and the Armenian people, Minister Mirzoyan appreciated his contribution and efforts in the deepening and developing bilateral relations and wished him success in his future activities.
Emphasizing that the mission was special for him in the country that first adopted Christianity as the state religion, the apostolic nuncio of the Holy See thanked for the practical cooperation and efforts aimed at strengthening ties, handing Minister Mirzoyan the papal order of St. Gregory the Great.
The interlocutors discussed various interaction issues between Armenia and the Holy See, noting with satisfaction the recent implementation of bilateral high-level visits, particularly in 2022. Foreign Minister Ararat Mirzoyan's visit to the Vatican and 2023 Pietro Parolini, State Secretary of the Holy See, Yerevan.
Referring to the depopulation of Nagorno Karabakh as a result of Azerbaijan's policy of ethnic cleansing, Ararat Mirzoyan noted that the forced displacement of more than 100,000 Armenians was preceded by the Azerbaijani military attack on September 19 and the nearly 10-month siege. In this context, the RA Foreign Minister noted that despite the calls and statements of the international community, including the Holy See, it was impossible to prevent Azerbaijan's planned policy of repatriation of the people of Nagorno Karabakh.
The importance of the ongoing humanitarian problems, the rights of displaced Armenians from Nagorno-Karabakh, and the active involvement and actions of international actors in establishing peace in the region were emphasized.
The Papal Order of St. Gregory the Great was founded by Pope Gregory XVI in 1831 and is awarded for service to the Holy See and the Church, personal and exemplary work, and merit to society.