Ֆրանսիան պատրաստակամ է համագործակցությունն ընդլայնել ՆԳՆ-ի հետ
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե դը Կոտինիին։ Ողջունելով դեսպանին՝ Վահե Ղազարյանը շնորհավորել է նրան Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ։
Նախարարն արձանագրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների արդյունքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ զրկվել են իրենց հայրենիքում անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ ապրելու իրավունքից և ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիքի տակ բռնագաղթել են Հայաստանի Հանրապետություն:
Վահե Ղազարյանը նշել է, որ ներքին գործերի նախարարությունը ևս անմիջականորեն ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների ապահովման աշխատանքներում։ Նախարարը բարձր գնահատելով հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ բարեկամական հարաբերությունները՝ ընդգծել է այն նաև իրավապահ ոլորտում ամրապնդելու և զարգացնելու պատրաստակամության մասին:
Օլիվիե դը Կոտինին շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ իր հերթին նշել է ֆրանսիական կողմի պատրաստակամությունը՝ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ։
Նա հատուկ անդրադարձ է կատարել օրեր առաջ ԵՄ շրջանակներում Հայաստանում անցկացված «HOPE-2023» լայնածավալ հրամանատարաշտաբային ուսումնավարժանքին և ընդգծել Ֆրանսիայի ակտիվ մասնակցության մասին։
Արտակարգ և լիազոր դեսպանը խոսել է նաև ներքին գործերի նախարարության ենթակա ծառայությունների ոլորտներում համագործակցությունն ակտիվացնելու մասին։

Франция готова расширять сотрудничество с МВД
13 октября министр внутренних дел Армении Ваге Казарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Армении Оливье Декотиньи. Приветствуя посла, Ваге Казарян поздравил его с назначением на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Армении.
Министр отметил, что в результате этнической чистки, проведенной Азербайджаном в Нагорном Карабахе, десятки тысяч людей были лишены права безопасно, свободно и достойно жить на своей родине и под угрозой  физической безопасности эмигрировали в Республику Армения.
Ваге Казарян отметил, что МВД также принимает непосредственное участие в работе по обеспечению прав наших соотечественников, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Оценив особые дружеские отношения между Арменией и Францией, министр подчеркнул готовность укреплять и развивать их в сфере правоохранительной деятельности.
Поблагодарив за теплый прием, Оливье Декотиньи в свою очередь отметил готовность французской стороны расширять сотрудничество.
Он особо остановился на состоявшихся несколько дней назад в Армении в рамках ЕС крупномасштабных командно-штабных учениях "HOPE-2023" и подчеркнул активное участие Франции.
Чрезвычайный и Полномочный Посол также рассказал об активизации сотрудничества в сферах служб, подведомственных МВД.