Խոսելով անկլավների մասին՝ երբեք մի մոռացեք մեր Արծվաշենի մասին. Սանոսյան
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հայտարարել է, թե անկլավների խնդիրը որքան բարդ է թվում, այնքան էլ պարզ է, քանի որ կան քարտեզներ և դրանց համար իրավական հիմքեր։
«Ամեն քարտեզ չէ, որ ընդունելի է, որովհետև դասագրքերի համար քարտեզն ուրիշ բան է, պետական սահմանների համար քարտեզն իր իրավական հիմքերով բոլորովին այլ բան է»,- ասել է նա։
Ըստ Սանոսյանի, անկլավ կոչվող տարածքը նույնպես պետք է որոշակի իրավական հիմք ունենա. «Երբ ենթադրյալ երկու երկրները ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, դրանից հետո պետք է տեղի ունենա սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց, որի արդյունքում սահմանները կհստակեցվեն բոլոր առումներով։ Ոչ թե պետք է բառերին նայել, այլ իրավական փաստաթղթերին։ Խոսելով անկլավների մասին՝ երբեք մի մոռացեք մեր Արծվաշենի մասին, որն իր չափերով մեծ է ու իրավական կարգավորումներով հիմնավորված է։ Երբ մեկնարկի սահմանագծման  և սահմանազատման գործընթացը, անկլավների հետ կապված բոլոր հարցերն այդ շրջանակում կլուծվեն»։

Speaking of enclaves, always remember our Ardzvashen. Sanosyan
RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan stated that the problem of enclaves is as simple as it seems because there are maps and legal bases.
"Not every map is acceptable because a map for textbooks is something else; a map for state borders is something completely different with its legal basis," he said.
According to Sanosyan, the enclave area should have a specific legal basis, "When the two supposed countries recognize each other's territorial integrity, a demarcation and demarcation process should take place, as a result of which the borders will be clarified in all aspects. It is unnecessary to look at the words but the legal documents. Speaking of enclaves, never forget our large Arsvashen, which is backed by legal regulations. When the demarcation and demarcation process starts, all issues related to enclaves will be resolved within that framework."