Ալիևն ասել է, որ հայերը շներ են, որոնց պետք է դուրս քշել Լեռնային Ղարաբաղից. միջազգային փաստաբան
Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի բողոքի քննության ժամանակ Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբաններից Լոուրենս Մարտինը հայտարարել է, թե 100 հազար հայեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչությունը, ստիպված է եղել լքել իրենց տներն ու շրջանները։
Նրա խոսքով, իրենք դա արել են Ադրբեջանի «երկաթե բռունցքի» հարվածների տակ։ «Ալիևն ասել է, որ հայերը շներ են, որոնց պետք է դուրս քշել Լեռնային Ղարաբաղից։ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերը քաջատեղյակ են Ադրբեջանի այս քաղաքականությանը, որտեղ երեխաներին օրորոցից սովորեցնում են ատել հայերին։ Դպրոցական դասագրքերում գրում են, որ հայերին պետք է ատել, և նրանց երակներում սատանայի արյուն է հոսում»,- ասել է փաստաբանը։
Նա դատարանին կոչ է արել ուսումնասիրել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայերի ջարդերը տոնող ադրբեջանցիների կադրերը։ «Քաղաքացիականներն ու զինվորականները ծաղրում էին հայերի մարմինները, Բաքվում ստեղծվել է հայերի ռասիստական ​​պատկերներով այգի։ Չնայած Ադրբեջանը խոստացել էր հնարավորություն տալ հայերին վերադառնալ օկուպացված տարածքներ, սակայն դա տեղի չունեցավ։ Ավելին, Լաչինի միջանցքի ևս մի քանի գյուղ հայաթափվեց»,- ասել է նա՝հավելելով, որ Ադրբեջանը նույնիսկ դրոշմանիշ է թողարկել Ղարաբաղը հայերից «ախտահանելու» մասին։

Алиев заявил, что армяне – это собаки, которых следует изгнать из Нагорного Карабаха. Юрист-международник
Во время рассмотрения жалобы Армении против Азербайджана в Международном Суде Лоуренс Мартин, один из адвокатов, представляющих Армению, заявил, что 100 тысяч армян, все население Нагорного Карабаха, были вынуждены покинуть свои дома и регионы.
По его словам, они сделали это под угрозами ударов «железного кулака» Азербайджана. "Алиев сказал, что армяне - это собаки, которых следует выгнать из Нагорного Карабаха. Этнические армяне Нагорного Карабаха хорошо знают об этой политике Азербайджана, где детей с колыбели приучают ненавидеть армян. В школьных учебниках пишут, что армян надо ненавидеть, и в их жилах течет кровь дьявола", - сказал адвокат.
Он призвал суд изучить кадры, на которых азербайджанцы празднуют резню армян во время 44-дневной войны. "Мирные жители и солдаты издевались над телами армян, в Баку создан парк с расистскими изображениями армян. Хотя Азербайджан обещал предоставить армянам возможность вернуться на оккупированные территории, этого не произошло. Более того, еще несколько сел в Лачинском коридоре обезлюдели", - сказал он, добавив, что Азербайджан даже выпустил марку о "обеззараживании" Карабаха от армян.