Հայաստանը հիմքեր ունի կարծելու, որ Ադրբեջանն անհայտ թվով այլ անձանց ևս գերեվարել է. փաստաբան
Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի բողոքի քննության ժամանակ Հայաստանը ներկայացնող պրոֆեսոր Էլիս Մակդոնալդը հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղից հայերի արտագաղթի մասշտաբները և հասցված վնասի չափը հսկայական են։
Նրա խոսքով, իրավիճակը ողբերգական է. մարդիկ ընդամենը մի քանի օրում լքել են իրենց պատմական հայրենիքը։
«Մտածեք, թե ինչի միջով են նրանք անցել։ Նրանք կորցրել են ամեն ինչ՝ տունը, պատմությունը, իրենց նախնիների հայրենիքը»,- ասել է նա՝ խոսելով ԼՂ հայերի տառապանքների մասին։ Ըստ Մակդոնալդի, վերջին հարձակումը եղել է հանկարծահաս. «Ակնհայտ է, որ դա Ադրբեջանի ծրագիրն էր»։
Ըստ փաստաբանի՝ Ադրբեջանն այժմ անընդհատ ոտնահարում է նրանց իրավունքները, կլանում է Լեռնային Ղարաբաղը բոլոր իմաստներով, ոչնչացնում է տարածաշրջանի հայկական էությունը՝ հայերի վերադարձի հնարավորությունը բացառելու համար։ Փաստաբանն ասել է, որ Ադրբեջանը 300 հետախուզվողի ցուցակ է կազմել, որոնց ուզում է ձերբակալել։ Նա հիշեցրել է ԼՂ նախկին ղեկավարների ձերբակալության մասին. «Լեռնային Ղարաբաղի 8 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ շինծու մեղադրանքով ձերբակալվել են: Ալիևը հայ բնակչության ընտրված ներկայացուցիչներին ներկայացնում է որպես «խունտա», նրանց թույլ չեն տալիս հանդիպել միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչների հետ։ Հայաստանը հիմքեր ունի կարծելու, որ Ադրբեջանն անհայտ թվով այլ անձանց ևս գերեվարել է»։
Ըստ փաստաբանի, Ադրբեջանը, որի նախագահը հպարտանում է շների պես հայերին վտարելով, արդարադատության միջազգային դատարանին խնդրում է հավատալ հայերին պաշտպանելու պատրաստակամության մասին իր հայտարարություններին. «Նա նրանց 9 ամիս սովի է մատնել, իսկ հիմա պատրաստ է պաշտպանել նրանց»։

Armenia has reasons to believe that Azerbaijan has also captured an unknown number of other persons. lawyer
Professor Alice MacDonald, who represented Armenia at the hearing of Armenia'sArmenia's complaint against Azerbaijan at the International Court of Justice, stated that the scale of the emigration of Armenians from Nagorno-Karabakh and the extent of the damage caused is enormous.
According to him, the situation is tragic; people leave their historical homeland in just a few days.
"Think about what they've they've been through. They lost everything: home, history, homeland of their ancestors," he said, speaking about the sufferings of Nagorno-Karabakh Armenians. According to Macdonald, the last attack was sudden. "It is obvious that it was Azerbaijan'sAzerbaijan's plan."
According to the lawyer, Azerbaijan now constantly violates their rights, absorbs Nagorno-Karabakh in every sense, and destroys the Armenian essence of the region to exclude the possibility of the return of Armenians. The lawyer said Azerbaijan has compiled a list of 300 wanted persons it wants to arrest. He reminded me about the arrest of the former leaders of Nagorno-Karabakh. " 8 high-ranking officials of Nagorno-Karabakh were arrested on trumped-up charges. Aliyev presents the elected representatives of the Armenian population as a "junta" they are not allowed to meet with representatives of international organizations, including ICRC. Armenia has reasons to believe that Azerbaijan has also captured an unknown number of other persons."
According to the lawyer, Azerbaijan, whose president is proud of expelling Armenians like dogs, asks the International Court of Justice to believe his statements about his willingness to protect Armenians. "He starved them for 9 months, and now he is ready to protect them."