«ԵԽ-ն համարվում է Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը»․ ՏԿԵ փոխնախարար
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը հանդիպել է Միգրացիայի և փախստականների հարցերով ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Լեյլա Քայաջիկի գլխավորած պատվիրակությանը: Նախարարի տեղակալը ողջունել է պատվիրակությանը և նշել հանդիպման կարևորությունը՝ հաշվի առնելով վերջին զարգացումները կապված բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հետ:
Տերտերյանը շեշտել է, որ ԵԽ-ն համարվում է Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը և խոսել տեղական ժողովրդավարության ոլորտում փոխադարձ համագործակցությամբ արված մի շարք ծրագրերի՝ մասնավորապես ԵԽ-ի աջակցությամբ իրականացված վարչատարածքային բարեփոխումների, ապակենտրոնացման մասին:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հետաքրքրվել բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կարիքներից, խնդիրներից, ՀՀ կառավարության կողմից տրվող աջակցության ծրագրերից:
Վաչե Տերտերյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է իրավիճակը, խոսել է կառավարության, մարզպետների աշխատակազմերի և համայնքների արդյունավետ համագործակցությունից, մանրամասնել կառավարության կողմից իրականացվող կարճաժամկետ և միջնաժամկետ ծրագրերը և երկարաժամկետ ծրագրերի ներդրման հնարավորությունները:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ ունեցած համագործակցության օրինակներ: Հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հաջորդ հանդիպման ընթացքում քննարկել ԵԽ-ի կողմից տրամադրվող հնարավոր աջակցության ծրագրերի մանրամասները:

"The CE is considered one of the important partners of Armenia." TAI Deputy Minister
RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructures Vache Terteryan met with the delegation headed by Leila Kayajic, Special Representative of the Secretary General of the Council of Ministers on Migration and Refugees. The deputy minister welcomed the delegation and noted the importance of the meeting, taking into account the latest developments related to our forcibly displaced compatriots.
Terteryan emphasized that the CE is considered one of the essential partners of Armenia and spoke about the decentralization of several programs made with cooperation in local democracy, mainly administrative-territorial reforms implemented with the support of the CE.
The particular representative of the CE Secretary General thanked me for the reception and inquired about the needs and problems of our forcibly displaced compatriots and the support programs provided by the RA government.
Vache Terteryan presented the situation to the guests in detail, talked about the practical cooperation of the government, governors' staffs, and communities, and detailed the short-term and medium-term programs implemented by the government and the possibilities of implementing long-term programs.
The deputy minister also presented examples of cooperation with various international organizations. At the end of the meeting, an agreement was reached to discuss the details of possible support programs provided by the CE during the next meeting.