Բելգիան կարևորում է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներն ու այդ ուղղությամբ պատրաստ է ծրագրեր իրականացնել
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն ընդունել է Հայաստանում Բելգիային Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ Դե Մույնքին:
Գրիգոր Մինասյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնի նշանակման կապակցությամբ ու ողջունել Բելգիայի կառավարության որոշումը՝ Երևանում դեսպանություն բացելու վերաբերյալ, ինչը հնարավորություն կտա զարգացնել հայ-բելգիական հարաբերությունները:
Կարևորվել է արդեն իսկ ձևավորված երկուստեք համագործակցությունը՝ իրավական փոխօգնության ոլորտում:
Գրիգոր Մինասյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Բելգիայի Թագավորությանը ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հասցեական ուղերձների համար:
Դեսպան Էրիկ Դե Մույնքը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և իր աջակցությունն է հայտնել արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին:
Դեսպանը ողջունել է Հռոմի ստատուտի վավերացման հարցում Հայաստանի Հանրապետության ցուցաբերած ջանքերը, քանի որ այն կնպաստի մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխմանը: Այս համատեքստում նախարարն ընդգծել է փորձի փոխանակման կարևորությունը:
Երկուստեք կարևորվել է ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում իրականացվելիք աշխատանքներն ու համագործակցության հնարավորությունը: Նախարարը տեղեկացրել է, որ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում օրենսդրական դաշտում մի շարք փոփոխություններ են իրականացվել, սակայն այս ուղղությամբ դեռևս անելիքներ կան:
Կողմերը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարում նախարարության կողմից իրականացվող ոլորտային բարեփոխումները: Նախարարն ընդգծել է, որ շուտով կընդունվի Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարությունը, որտեղ նախանշվել են այն հիմնական ուղղությունները, որոնց շնորհիվ կշարունակվի պայքարը կոռուպցիայի դեմ: Նշվել է նաև ազդարարման ինստիտուտի զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքները:
Դեսպանը հետաքրքրվել է նաև դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության թեթևացման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքներով: Ինչին ի պատասխան՝ նախարարը նշել է, որ ներկայումս ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում արդարադատության ոլորտի թվայնացման ուղղությամբ, բացի այդ ընդհանուր իրավասության դատարանից դուրս են բերվել գումարի բռնագանձման որոշ քաղաքացիական գործեր և հանձնվել են նոտարների իրավասությանը: Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ դատավորների աշխատավարձի բարձրացման շնորհիվ՝ ներկայումս դատական համակարգում աշխատելը դարձել է գրավիչ, բացի այդ՝ բարդ, միջազգային ստանդարտներին համապատասխան քննություն հանձնելով դատական համակարգը համալրվել է նոր դատավորներով:
Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցների կիրառման արդյունավետությունն ու համագործակցության ուղղությունները: Անդրադարձ է կատարվել քրեակատարողական հիմնարկներում պատիժը կրող ազատազրկված անձանց կարողությունների զարգացմանն ուղղված հնարավոր ծրագրերի իրականացմանը:

Belgium attaches importance to justice sector reforms and is ready to implement programs in that direction
Minister of Justice Grigor Minasyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium to Armenia, Eric De Muynck.
Grigor Minasyan congratulated the Ambassador on his appointment and welcomed the Belgian government's decision to open an embassy in Yerevan, enabling the development of Armenian-Belgian relations.
The already established bilateral cooperation in mutual legal assistance was highlighted.
Grigor Minasyan expressed his gratitude to the Kingdom of Belgium for the messages addressed to Nagorno Karabakh within the framework of the UN Security Council session.
Ambassador Eric De Muynck thanked for the warm welcome and expressed his support for justice sector reforms.
The Ambassador welcomed the efforts of the Republic of Armenia in ratifying the Rome Statute, as it will contribute to the prevention of crimes against humanity. In this context, the minister emphasized the importance of sharing experience.
The work to be carried out in the fight against domestic violence and the possibility of cooperation was emphasized on both sides. The minister informed that several changes have been made in the legislative field in the fight against domestic violence, but there is still work to be done in this direction.
The parties discussed the sectoral reforms implemented by the Ministry in the fight against corruption. The minister emphasized that the new Anti-corruption strategy will be adopted soon, which outlines the main directions, thanks to which the fight against corruption will continue. The works to be carried out in the order of the development of the signaling institute were also mentioned.
The Ambassador was also interested in the work to be carried out to ease the burden on the judicial system. In response, the minister noted that currently, active works are being carried out in the direction of the digitization of the justice sector; in addition, some civil cases of confiscation of money were withdrawn from the court of general jurisdiction and handed over to the jurisdiction of notaries. Grigor Minasyan emphasized that due to the increase in judges' salaries, working in the judicial system has become attractive; besides, the judicial system has been replenished with new judges by passing a complex exam by international standards.
Grigor Minasyan presented the effectiveness of using house arrest and administrative control measures and directions of cooperation. A reference was made to implementing possible programs to develop the capacities of incarcerated persons serving sentences in penitentiary institutions.