«ՀայաՔվե» նախաձեռնությունը 50.000 ստորագրության հիման վրա ԱԺ է մուտքագրել օրենսդրական նախաձեռնությունը։
Հիշեցնենք, նրանք առաջարկում են երկու լրացում կատարել Քրեական օրենսգրքում և 10-15 տարվա ազատազրման պատիժ սահմանել ոչ միայն Հայաստանի անունից Արցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու, այլև Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու կամ դրա նշանակությունը նսեմացնելու համար:
ԱԺ դիմումը մուտքագրելուց հետո «ՀայաՔվեի» ներկայացուցիչ Ավետիք Չալաբյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է. «Բնականաբար, շատերի մոտ հարց է առաջանում, թե Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացիայի և այնտեղ իրականացված էթնիկ զտումներից հետո որքանո՞վ է արդիական մնում այս օրենքի նախագիծը։ Կարծում ենք, որ արդիական է և հետևյալ բացատրությունն ենք տալիս։ Այն, ինչ տեղի է ունեցել Արցախում, դա միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է։ Հասկանալի է, որ Արցախն իրականում հանդիսացել է միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, երկար տարիներ եղել է բանակցությունների կողմ, Արցախի կարգավիճակի հետ կապված եղել են Մադրիդյան սկզբունքներ, որոնք մշակվել են Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, ուստի Արցախը, որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, չի կարող պարզապես վերանալ էթնիկ զտման արդյունքում»։

«Айакве» внесла законодательную инициативу в Национальное собрание
Инициатива «Айакве» представила законодательную инициативу Национальному собранию на основе 50 000 подписей.
Напомним, они предлагают внести в Уголовный кодекс два дополнения и назначить наказание в виде 10-15 лет лишения свободы не только за признание Арцаха частью Азербайджана от имени Армении, но и за отрицание Геноцида армян или принижение его значения.
Об этом на брифинге с журналистами сообщил представитель Айакве Аветик Чалабян после подачи заявления в Национальное Собрание. " Естественно, у многих возникает вопрос, насколько актуальным остается этот законопроект после оккупации Азербайджаном Арцаха и проведенных там этнических чисток. Мы считаем это актуальным и даем следующее пояснение. То, что произошло в Арцахе, является грубым нарушением международного права. Понятно, что Арцах фактически был субъектом международного права, он был стороной переговоров на протяжении многих лет, существовали Мадридские принципы, связанные со статусом Арцаха, которые были разработаны сопредседателями Минской группы, поэтому Арцах, как субъект международного права, не может просто исчезнуть в результате этнической чистки»