«Շնորհակալ եմ Հայաստանի և Վատիկանի հարաբերությունների զարգացման համար»․ ՀՀ նախագահը՝ արքեպիսկոպոս Բեթենկուրին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Սուրբ աթոռի առաքելական նվիրակ, արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինո Բեթենկուրի հետ: Ողջունելով հյուրին նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նվիրակին առաքելության ընթացքում իրականացրած գործունեության համար:
«Ցանկանում եմ անձամբ Ձեզ շնորհակալական խոսքեր հղել Հայաստանի և Վատիկանի հարաբերությունների զարգացման համար, նաև Ձեր անձնական ջանքերի շնորհիվ մենք միշտ զգացել ենք Հռոմի պապի և կաթոլիկ եկեղեցու աջակցությունը»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Արքեպիսկոպոս Ժոզե Բեթենկուրը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար նշել է, որ իր համար մեծ ուրախություն էր այս տարիներին գտնվել Հայաստանում և գործել ի նպաստ Վատիկանի և Հայաստանի հարաբերությունների սերտացման:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային իրողություններին և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան հարյուր հազար հայերի իրավունքների պաշտպանության և հումանիտար խնդիրներին:
Հանրապետության նախագահն արքեպիսկոպոսի ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայկական և քրիստոնեական հազարամյա մշակութային ժառանգության պաշպանության խնդիրների վրա և շեշտել, որ միայն առաջադեմ հանրության, կազմակերպությունների ու նաև Սուրբ աթոռի գործուն քայլերի շնորհիվ հնարավոր կլինի խուսափել այդ հուշարձանների նկատմամբ վայրագություններից և հնարավոր ոչնչացումից:

"I am grateful for the development of relations between Armenia and the Vatican." RA President to Archbishop Bettencourt
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, had a farewell meeting with the Apostolic Nuncio of the Holy See in Armenia, Archbishop Jose Avelino Bettencourt. Welcoming the guest, the president thanked the nun for her activities during the mission.
"I would like to personally thank you for the development of relations between Armenia and the Vatican, and thanks to your efforts, we have always felt the support of the Pope and the Catholic Church," President Khachaturyan said.
Thanking for the reception and warm words, Archbishop Jose Bettencourt noted that it was a great joy for him to be in Armenia these years and to work for closer relations between the Vatican and Armenia.
The regional realities and the rights protection and humanitarian problems of more than one hundred thousand Armenians forcibly displaced from Nagorno Karabakh were discussed during the meeting.
The President of the Republic drew the Archbishop's attention to the issues of protection of Armenian and Christian thousand-year-old cultural heritage in the territory of Nagorno-Karabakh and stressed that only thanks to the active steps of the progressive society, organizations, and the Holy See, it will be possible to avoid atrocities and potential destruction of these monuments.