«HOPE 2023» ուսումնավարժության շրջանակներում Հայաստանում են Հյուսիսային Մակեդոնիայի և Ֆրանսիայի թիմերը
Ուսումնավարժության շրջանակներում Հայաստանում  են ժամանել Ֆրանսիայի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի թիմերը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Երևանում մեկնարկել է «Երկրաշարժի համակողմանի կառավարումը Հարավային Կովկասի խոցելի տարածքներում` արդյունավետ պլանավորման, արձագանքման և համատեղ գործողությունների միջոցով» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող (HOPE FSX 2023) լայնամասշտաբ միջազգային հրամանատարաշտաբային ուսումնավարժանքը:
Վարժանաքին մասնակցում են ՆԳՆ Փրկարար ծառայության, ՀՀ պետական կառույցների, մասնավոր կազմակերպությունների աշխատակիցներ, Հայկական Կարմիր Խաչի, «Լոռէ» կամավոր որոնողափրկարարական թիմի անդամները, միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների և ծրագրի կոնսորցիումի անդամ երկրների՝ Վրաստանի, Կիպրոսի, Հունաստանի, Ֆրանսիայի, Մոնտենեգրոյի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի գործընկեր երկրների միջազագային որոնողափրկարարական բազմանդամ թիմեր, դիտորդներ, միջազգային փորձագետներ, գնահատողների խումբ: «HOPE 2023» լայնամասշտաբ վարժանքն իր բնույթով և ծավալով աննախադեպ է, որն ամբողջությամբ տեղի է ունենում Հայաստանում։

The teams of North Macedonia and France are in Armenia within the "HOPE 2023" training framework.
The teams of France and North Macedonia arrived in Armenia as part of the training. The rescue service of the RA Ministry of Internal Affairs reported this.
It should be noted that on October 9, the large-scale international command and staff exercise (HOPE FSX 2023) implemented within the framework of the program "Comprehensive management of earthquakes in vulnerable areas of the South Caucasus through effective planning, response, and joint operations" started in Yerevan.
Employees of the Rescue Service of the Ministry of Internal Affairs, RA state structures, private organizations, members of the Armenian Red Cross, "Lore" volunteer search and rescue team, international humanitarian organizations, and partner countries of the project consortium - Georgia, Cyprus, Greece, France, Montenegro, and North Macedonia - participate in the exercise: multi-member international search and rescue teams, observers, international experts, and an assessment group. The large-scale "HOPE 2023" movement is unprecedented in nature and scope and takes place entirely in Armenia.