ՄԻՊ-ը հրապարակել է զեկույց ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների հաշվառման վայրերում փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հրապարակել է անգլերեն արտահերթ նախնական զեկույց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հաշվառման վայրերում իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների ու տեղահանված անձանց հետ անհատական զրույցների վերլուծության վերաբերյալ։
Պաշտպանը զեկույցում ամփոփել ու վերլուծել է նաև փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում  ձեռք բերված տեղեկությունները ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված հանցանքների ու դաժանությունների վերաբերյալ,  փաստագրել է բռնի տեղահանված անձանց, շտապօգնության մեքենաների թիրախավորման, երեխաների ու կանանց իրավունքների խախտումների ապացույցները։ Ներկայացվել են նաև քաղաքացիական անձանց ու կենսական ենթակառուցվածքների թիրախավորման, անձանց հասցված գույքային վնասների դեպքերը։
Զեկույցն, ի թիվս այլնի, ապացույցների ու վերլուծությունների ևս մեկ ամփոփում է, որ հաստատում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Նշված տեղեկատվության վերլուծության արդյունքում Պաշտպանը ներկայացրել է առաջարկություններ պետական մարմիններին հիշյալ խումբ անձանց իրավունքների պաշտպանության համակարգի կատարելագործման և  առանձնահատուկ կառուցակարգերի ներմուծման առնչությամբ։
Նախնական զեկույցն ամբողջական բովանդակությամբ ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև իրավասու պետական մարմիններին:

HRD has published a report on the results of fact-finding work at the places of registration of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh
Human rights defender Anahit Manasyan published an extraordinary preliminary report in English regarding the results of the fact-finding work carried out by her and her staff at the registration sites of forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and the analysis of individual conversations with displaced persons.
In the report, the Defender summarized and analyzed the information obtained during the fact-finding activities regarding the crimes and atrocities committed by the Azerbaijani armed forces and documented the evidence of forcibly displaced persons, targeted ambulances, and violations of children's and women's rights. The cases of targeting civilians and vital infrastructure and property damage caused to individuals were also presented.
The report, among others, is another summary of evidence and analysis that confirms the policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, which is also the result of a systematic approach to Armenian hatred at the state level in Azerbaijan.
As a result of the analysis of the mentioned information, the Defender presented recommendations to state bodies regarding improving the system of protection of the rights of the said group of persons and introducing unique structures.
The preliminary report was submitted in its entirety to international institutions with a mandate to protect human rights, as well as to competent state bodies.