Երևանը երբևէ չի դիմել Մոսկվային` դիզվառելիք կամ բենզին անհատույց մատակարարելու խնդրանքով. ՀՀ ՏԿԵՆ
Երևանը երբևէ չի դիմել Մոսկվային դիզվառելիք կամ բենզին անհատույց մատակարարելու խնդրանքով: Այս մասին Radar Armenia-ին հայտնեցին ՀՀ ՏԿԵՆ-ից։
«Համաձայն 2013թ.-ին կողմերի միջև կնքված գազի, նավթամթերքների, բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի՝ յուրաքանչյուր տարվա համար ՌԴ-ն ՀՀ-ի համար հաստատում է նավթամթերքների արտահանման ինդիկատիվ քվոտաներ:
Բենզինի և դիզվառելիքի մասով այդ քվոտաները 2023թ. հոկտեմբերի սկզբին սպառվել են, և հայկական կողմը դիմել է քվոտաների ավելացման խնդրանքով, որը մասնակի բավարարվել է, ինչի արդյունքում ՀՀ ներմուծողները հնարավորություն են ստացել ՌԴ-ից գնել և ՀՀ ներմուծել 15 հազար տոննա բենզին և 20 հազար տոննա դիզվառելիք»,- հայտնում են նախարարությունից:
Ավելի վաղ ТАСС-ին ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել էին, որ Հայաստանում նավթամթերքի պակաս է առաջացել, ինչի կապակցությամբ Երևանի դիմումի հիման վրա ՌԴ-ն սկսել է 15 հազար տոննա բենզինի և 20 հազար տոննա դիզվառելիքի մատակարարում իրականացնել։

Ереван никогда не просил Москву бесплатно поставлять дизельное топливо или бензин. МТУИ РА
Ереван никогда не просил Москву бесплатно поставлять дизельное топливо или бензин. Об этом «Radar Armenia» сообщили в министерстве территориального управления и инфраструктур Армении.
"Согласно соглашению о сотрудничестве в сфере поставок газа, нефтепродуктов, природных алмазов, подписанному между сторонами в 2013 году, Российская Федерация ежегодно утверждает индикативные квоты на экспорт нефтепродуктов для Республики Армения.
Срок действия квот на бензин и дизельное топливо истек в начале октября 2023 года, и армянская сторона подала заявку на увеличение квот, которая была частично удовлетворена, в результате чего импортеры РА получили возможность покупать у России и импортировать 15 тысяч тонн бензина и 20 тысяч тонн бензина. дизельного топлива в РА", - сказано в сообщении министерства. Ранее ТАСС сообщили, ссылаясь на МИД России, что в Армении существует дефицит нефтепродуктов, в связи с чем на основании заявки Еревана Российская Федерация начала поставку 15 тысяч тонн бензина и 20 тысяч тонн дизельного топлива.