ՄԻՊ-ն ընդունել է Ժնևում ՄԱԿ Հումանիտար հարցերի համակարգման գրասենյակի ղեկավարին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը շարունակում է հանդիպումներ ունենալ միջազգային գործընկերների հետ՝ ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը։
Այսօր՝ հոկտեմբերի 5-ին, Պաշտպանն ընդունել է Ժնևում ՄԱԿ Հումանիտար հարցերի համակարգման գրասենյակի (OCHA) ղեկավար և ներկայացուցիչ Մոհան Ռամեշ Ռաջասինգամի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության կազմում են եղել նաև Հայաստանում ՄԱԿ մշտական համակարգողի ժամանակավոր պարտականությունները կատարող Նատիա Նացվիլիշվիլին և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դենիս Բեսեդիչը:
Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության վիճակը՝ առանձին դեպքերով ներկայացնելով միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի առերեևույթ խախտումները:
Պաշտպանը անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը միտված՝ առաջնային կարիքների գնահատում իրականացնող կենտրոններում՝ Կոռնիձորում, ապա նաև Գորիսում և Վայքում, իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներին։
Պաշտպանը նաև ներկայացրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ադրբեջանական հրապարակային աղբյուրների ու սոցիալական մեդիայիում տարածվող հրապարակումների մշտադիտարկումների արդյունքները, արձանագրելով որ սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանն էթնիկ ծագման հիմքով թիրախավորող, ատելություն և բռնություն քարոզող և արդարացնող մեծաքանակ գրառումներ են առկա։  Պաշտպանն այս համատեքստում արձանագրել է, որ ադրբեջանական հասարակության նման անհանդուրժողական վերաբերմունքը հետևանքն ու ապացույցն է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար և իրավական խնդիրների հասցեագրման վերաբերյալ, վերահաստատելով մարդու իրավունքների՝ բոլոր իրավիճակներում և աշխարհի ցանկացած անկյունում գերակա լինելու կարևորությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ընդլայնել համագործակցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերելի հարցերի առնչությամբ։

HRD received the head of the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs in Geneva
Human rights defender Anahit Manasyan continues to have meetings with international partners, presenting issues related to protecting the rights of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
Today, on October 5, the Defender received the delegation led by Mohan Ramesh Rajasingam, head and representative of the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA), in Geneva. The panel included Natia Natsileishvili, acting UN Permanent Coordinator in Armenia, and Denis Besedich, head of the UN Permanent Coordinator's Office.
Anahit Manasyan presented the state of protection of the rights of people forcibly displaced from Nagorno Karabakh, presenting the apparent violations of international law and international humanitarian law in individual cases.
The Defender referred to the results of the fact-finding work carried out by him and his staff in the centers that assess primary needs in Kornidzor and also in Goris and Vaik, aimed at protecting the rights of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The Defender also presented the results of the monitoring of Azerbaijani public sources and social media publications by the staff of the RA human rights defender, noting that there are a large number of posts by social network users targeting the Armenian population of Nagorno-Karabakh based on ethnic origin, propagating and justifying hatred and violence. In this context, the Defender noted that such an intolerant attitude of the Azerbaijani society is the consequence and proof of the anti-Armenian policy of the Azerbaijani authorities.
The parties exchanged ideas on addressing the humanitarian and legal problems of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, reaffirming the importance of human rights being paramount in all situations and any corner of the world.
At the end of the meeting, the parties reached an agreement to expand cooperation on issues related to the protection of human rights.