Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի ներկայացուցիչներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այսօր ընդունել է Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի ներկայացուցիչներին՝ ամփոփելու «Աղետների կառավարում» խորագրով վերապատրաստման դասընթաց-վարժանքի արդյունքները:
Երկօրյա դասընթացը նախատեսված էր մշակութային կազմակերպությունների մասնագետների և արտակարգ իրավիճակների ծառայությունների համար: Այն անցկացվել է Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում՝ թանգարանային առարկաների, իսկ Հայաստանի ազգային գրադարանում թղթային կրիչների պաշտպանության ուղղություններով: Ծրագիրն անցկացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության նախաձեռնությամբ. այն իրականացնում է «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի հետ համատեղ՝ Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում, Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում և Հայաստանի ազգային գրադարանում:
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ողջունել է հյուրերին և շնորհակալություն հայտնել իրականացրած արդյունավետ աշխատանքի և գործադրած ջանքերի համար:
«Շատ կարևոր աշխատանք արեցինք միասին: Վստահ եմ՝ մեր համագործակցությունը շարունակական կլինի, ու կիրականացնենք նաև ծրագրի երկրորդ մասը: Հաշվի առնելով մեր կարիքները և ձեռք բերած փորձը՝ վստահ եմ, որ կկարողանանք ևս մեկ հետաքրքիր նախագիծ մշակել միասին: Բոլոր վերապատրաստումները բավականին արդյունավետ են անցել, ինչի համար ևս մեկ անգամ շնորհակալ եմ: Պատրաստ ենք շարունակական ու կայուն համագործակցության և գնահատում ենք ֆրանսիական կողմի աջակցությունը»,- ընդգծել է Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Ֆրանսիայի թանգարանների հետազոտությունների և վերականգնման կենտրոնի (C2RMF) կանխարգելիչ պահպանության ծրագրերի ղեկավար, Ֆրանսիայի «Կապույտ վահան» կազմակերպության նախագահ Մարի Կուրսելոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել՝ ծրագրի հաջող իրականացումը երկուստեք սերտ համագործակցության և երկարատև աշխատանքի արդյունք է. «Բոլորս շատ գոհ ենք, քանի որ այն բոլոր հավակնությունները, որ հետապնդում էինք այս ծրագրի ներքո, լիովին համահունչ դարձան իրական արդյունքների հետ: Իհարկե, շտկումների կարիք միշտ կա, բայց պետք է հաշվի առնել, որ այս վարժանքը թույլ տվեց երկու տարբեր մասնագիտություններ ունեցող մարդկանց՝ հրշեջ փրկարարներին և մշակութային գործիչներին, համատեղ աշխատել՝ հանուն մեկ նպատակի, հասկանալ, թե ինչպես կարելի է աղետների կառավարումն ու մշակութային արժեքների փրկումն անել համատեղ: Բնականաբար, փրկարարները կատարում են իրենց աշխատանքը, բայց հաճախ չգիտեն, թե այս կամ այն մշակութային նմուշների հետ ինչպես պետք է վարվել, իսկ մշակութային գործիչները ծանոթ չեն լինում փրկարարների աշխատանքի դժվարություններին»:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանն իր հերթին ընդգծել է՝ ծրագրի հաջողությունը թիմային հետևողական աշխատանքի արդյունք է. «Հուսով եմ՝ վարժանքները շարունակական կդառնան, ու հետագայում կհասնենք նրան, որ մեր տեղի մասնագետները, փորձի փոխանակման արդյունքում, կլինեն նախաձեռնող ու իրենց ստացած գիտելիքներն արդեն անձամբ կփոխանցեն իրենց գործընկերներին: Ինձ համար շատ կարևոր էր նաև Ներքին գործերի նախարարության մեր գործընկերների ներգրավվածությունը, ինչը նախադեպը չունեցող փորձառություն էր: Այսպիսով, նաև մեկ միասնական տեսլական է ձևավորվում տարբեր գերատեսչությունների միջև՝ ընդհանուր նպատակի համար, ու ավելի է կարևորվում այն աշխատանքը, որ մենք միասին փորձում ենք կազմակերպել ու իրականացնել»:
2022 թ. հուլիսից մինչև 2023 թ. դեկտեմբեր իրականացվող ծրագիրը նպատակ ունի աջակցելու Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության գործընթացներին, ոլորտի մասնագետների կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև թանգարանային քաղաքականության իրականացմանը և զարգացմանը:
Աստղիկ Մարաբյանի գնահատմամբ՝ շուրջ մեկ տարի տևած աշխատանքները նաև ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա են դնում աղետների ռիսկի կառավարման կարևոր գործընթացը. «Վստահ եմ՝ մոտ ապագայում արդեն կքննարկենք այն մեխանիզմները, որոնք պետք է ամրագրել՝ այս ինստիտուցիոնալ համագործակցության շրջանակում»:
Նշենք՝ ծրագրի իրականացման նպատակով Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի և հայաստանյան թանգարանների և ժառանգության ոլորտում գործող կազմակերպությունների միջև տեղի են ունեցել բազմաթիվ հանդիպումներ, երկամյա քննարկումներ և բանակցություններ, ինչն արդյունքում հանգեցրել է երկու երկրների միջև մշակութային ժառանգության ոլորտում երկամյա համագործակցության:
Մշակութային ժառանգության ոլորտում պահպանությանն ուղղված տարբեր միջոցառումների իրականացան համար Ֆրանսիայի կառավարության կողմից հատկացվել է շուրջ 600 հազար եվրո: Նշյալ համագործակցության շրջանակում 2022 թվականից արդեն իսկ իրականացվել է 8 միջոցառում. սա արդեն 9-րդ հանդիպումն է: Առաջին շրջափուլում հատկապես մեծ ուշադրություն է դարձվել մշակութային ժառանգության վերականգնման ոլորտում տարբեր հանդիպումներին և վերապատրաստումներին, որոնց շրջանակում վերապատրաստվել է ավելի քան 100 վերականգնող-մասնագետ: Համագործակցության կարևոր թիրախներից են աղետների կառավարման ոլորտում թանգարանների աշխատակիցների վերապատրաստումն ու փորձի փոխանակումը: Այս համատեքստում դեռևս ամռանն անցկացվել է տեսական դասընթաց, իսկ այսօր արդեն ամփոփվում են գործնական երկօրյա վարժանքների արդյունքները:
«Աղետների կառավարում» խորագրով վերապատրաստման դասընթաց-վարժանքի շրջանակում Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրի տարածքում մուլյաժային առարկաներով ստեղծվել է միջավայր, որտեղ խաղարկվել է ենթադրյալ հրդեհի սցենարը, այնուհետև տարհանված «առարկաները» տեղափոխվել են այլ տարածք, որտեղ նախնական խնամքին առնչվող տեսական գիտելիքներ են փոխանցվել ծրագրի մասնակիցներին: Ինչպես նախորդ դասընթացները, այդպես էլ այս դասընթաց-վարժանքը կարևորվել է նրանով, որ ֆրանսիացի գործընկերների հետ իրականացվել է փորձի փոխանակում, եվրոպական լավագույն փորձերից մեկի ուսումնասիրություն և այն տեղայնացնելու հեռանկարների դիտարկում:
Հանդիպման ընթացքում ֆրանսիական կողմը ևս համագործակցությունը շարունակելու և ծրագրի երկրորդ փուլն իրականացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Alfred Kocharyan received the representatives of the National Heritage Institute of France
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports Alfred Kocharyan received today the French National Institute of Heritage representatives to summarize the results of the training course exercise entitled "Disaster Management."
The two-day course was intended for specialists in cultural organizations and emergency services. It was held in the Sardarapat Heroic War Memorial Complex to protect museum objects and paper media in the National Library of Armenia. The program is held at the initiative of the RA Ministry of Education and Culture and the French Embassy in Armenia. It is implemented by the "Research Center of Historical and Cultural Heritage" SNOC in collaboration with the French National Institute of Heritage at the Sardarapat Heroic Battle Memorial Complex, the National Museum of Armenian Ethnography and the History of the Liberation Struggle, and the National Library of Armenia.
Deputy Minister Alfred Kocharyan welcomed the guests and thanked them for their practical work and efforts.
"We did vital work together. I am sure our cooperation will continue, and we will also implement the second part of the project. Considering our needs and the experience gained, I am confident that we can develop another interesting project together. Thank you again for all the training; it has been quite effective. We are ready for continuous and stable cooperation and appreciate the support of the French side," Alfred Kocharyan emphasized.
Marie Courcello, head of preventive conservation programs at the Center for Research and Restoration of French Museums (C2RMF), president of the French "Blue Shield" organization, thanked for the reception and emphasized that the successful implementation of the project is the result of close cooperation and long-term work on both sides. "All of us are very satisfied because all our ambitions under this program fully aligned with the actual results. Of course, there is always a need for corrections. Still, this exercise allowed people with two different professions, firefighters and cultural workers, to work together for one goal: to understand how to manage disasters and save cultural values. Together: Naturally, the rescuers do their job, but they often need to learn how to deal with this or that artistic specimen and the cultural workers are not familiar with the difficulties of the rescuers' work.
Astghik Marabyan, head of the Department of Cultural Heritage and Folk Crafts of the RA Ministry of Education and Culture, emphasized that the project's success results from consistent teamwork. "I hope that the exercises will become continuous, and in the future, we will reach the point where our local specialists, as a result of the exchange of experience, will be proactive and will personally transfer the knowledge they have acquired to their colleagues. The involvement of our colleagues from the Ministry of the Interior was also significant to me, which was an unprecedented experience. Thus, a single vision is formed between departments for a common goal, and the work we try to organize and implement becomes more important."
The program, implemented from July 2022 to December 2023, aims to support the processes of protecting the cultural heritage of Armenia, developing the abilities of specialists in the field, and implementing and developing museum policy.
According to Astghik Marabyan, the works that lasted for about a year also put the vital disaster risk management process on institutional foundations. "I am sure that shortly, we will already discuss the mechanisms that should be fixed within the framework of this institutional cooperation."
It should be noted that to implement the project, many meetings, two-year discussions, and negotiations took place between the French National Institute of Heritage and Armenian museums and organizations operating in the field of heritage, which resulted in a two-year cooperation between the two countries in the area of cultural heritage.
About 600,000 euros have been allocated by the French government to implement various conservation measures in the cultural heritage field. Within the framework of this cooperation, 8 events have been implemented since 2022. this is already the 9th meeting. In the first round, special attention was paid to various conferences and trainings in the field of cultural heritage restoration, within the framework of which more than 100 restoration specialists were trained. One of the critical goals of the cooperation is training museum employees in disaster management and exchanging experience. In this context, a theoretical course was held in the summer, and today, the results of the two-day practical exercises are being summarized.
Training on "Disaster Management" within the scope of the course exercise, an environment was created in the Sardarapat Heroic War Memorial Complex, where the scenario of the supposed fire was acted out. The evacuated "subjects" were moved to another site, where theoretical knowledge related to first care was transferred to the program participants. Like the previous courses, this course exercise was highlighted by exchanging experiences with French partners, studying one of the best European practices, and considering the prospects of localizing it.
During the meeting, the French side also expressed readiness to continue cooperation and implement the project's second phase.