Իտալիայի Հռոմ և Միլան քաղաքներում տեղի է ունեցել Հայաստանը ներկայացնող զբոսաշրջային Roadshow, որին ներկա էին գրեթե 80 տուրօպերատորներ և իտալական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը ներկայացրել է Հայաստանը որպես զբոսաշրջության գրավիչ ուղղություն: Իտալացիները, մասնավորապես՝ հետաքրքրվել են Հայաստանի բնությամբ, մշակույթով և գինեգործությամբ։
Wizzair-ով Երևան-Հռոմ, Երևան-Միլան և Երևան-Վենետիկ ուղիղ չվերթները հիանալի հնարավորություն են երկու երկրների միջև զբոսաշրջային ներուժը զգալիորեն զարգացնելու համար:

A tourist roadshow representing Armenia was held in Rome and Milan
A tourist roadshow representing Armenia was held in Rome and Milan, attended by almost 80 tour operators and Italian media representatives.
Chairman of the Tourism Committee of the RA Ministry of Education, Sisian Boghosian, presented Armenia as an attractive destination for tourism. The Italians, in particular, were interested in the nature, culture, and winemaking of Armenia.
Wizzair direct flights Yerevan-Rome, Yerevan-Milan, and Yerevan-Venice are an excellent opportunity to significantly develop the tourism potential between the two countries.