«ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի հետ կապված ակնկալում էինք ԱՀԿ-ի հստակ գնահատականը». Անահիտ Ավանեսյան
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր ընդունել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլյուգեին:
«Վերջին տասը ամիսների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի հետ կապված ակնկալում էինք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հստակ գնահատականը` հավատալով որ «Առողջություն բոլորի համար» սկզբունքը` որպես համամարդկային արժեք, վերաբերում է բոլորին, առանց որևէ բացառության, ինչպես տարածաշրջանի ցանկացած այլ կետի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղին: Եվ եթե ԱՀԿ-ի օգնությամբ աշխարհի համար այս խնդրի տեսանելիությունը ավելի մեծ լիներ, իրականությունը, հիրավի, գուցե այլ պատկեր կունենար»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը ընդգծել է, որ թերսնված, սրված քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մարդկանց բուժսպասարկման կարիքները կառավարությունն իր միջոցներով է իրականացնում, սակայն պատրաստ է ուղղորդել նաև ԱՀԿ հնարավոր աջակցությունը տուժած բնակչությանը:
Հանս Կլյուգեն վստահեցրել է, որ իր այցն արտացոլում է ԱՀԿ հանձնառությունը «Առողջություն բոլորի համար» սկզբունքին: Նա անդրադարձել է նաև արտերկրից բժիշկների ներգրավմամբ, բնակչության հոգեկան առողջության բարելավման և իմունականխարգելման ոլորտում երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին:

Minister of Health Anahit Avanesyan received today the Director of the European Regional Office of the World Health Organization, Hans Kluge.
"During the last ten months, we expected a clear assessment of the World Health Organization regarding the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, believing that the principle of "Health for all" as a universal value applies to everyone, without any exception, to any other point in the region, as well as to Nagorno-Karabakh. And if, with the help of the WHO, the visibility of this problem for the world would be greater, the reality might have a different picture," Anahit Avanesyan said.
The minister emphasized that the government fulfills the medical care needs of malnourished people with acute, chronic diseases with its funds but is ready to direct the possible support of the WHO to the affected population.
Hans Kluge assured that his visit reflects WHO's commitment to the "Health for All" principle. He also referred to the possibilities of implementing long-term immunization programs and improving the population's mental health by involving doctors from abroad.