ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրենը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանին
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Մանֆրեդ Պրոֆացիին։
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահե Ղազարյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումների արդյունքում շուրջ հարյուր հազար մարդ՝ ներառյալ կանայք, երեխաներ, տարեցներ, զրկվել է հայրենիքում անվտանգ, ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքից և ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիքի տակ բռնի տեղահանվել Հայաստանի Հանրապետություն։ Նախարարն ընդգծել է, որ հաշվի առնելով միջազգային կազմակերպության հումանիտար բնույթը և իրականացվող հումանիտար ծրագրերը՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած ցեղասպան քաղաքականությունը, ուժի կիրառման քաղաքականության հետ մեկտեղ, պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի։
Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող աշխատանքները` բռնի տեղահանված անձանց գրանցման, կեցության վայրով և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովելու ուղղությամբ, նաև շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին` աջակցության համար։
Մանֆրեդ Պրոֆացին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ներկայացրել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը։
Կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրենը նշել է, որ հաշվի առնելով ճիշտ հաշվառումների ու վիճակագրական տվյալների կարևորությունը հետագա գործընթացների համար՝ կազմակերպությունը աջակցել և աջակցելու է ՀՀ կառավարությանը ճշգրիտ հաշվառումներ իրականացնելու հարցում և դիտարկում է նաև կացարանների տրամադրման և մնացյալ խնդիրների լուծման նպատակով ՀՀ կառավարությանն օժանդակելու վերաբերյալ հարցեր։
Հանդիպմանը կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու և ընդլայնելու երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը։

The regional director of the UN International Organization for Migration has expressed his readiness to support Armenia
On October 2, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received Manfred Profatsi, Regional Director of the United Nations International Organization for Migration.
Welcoming the guests, Vahe Ghazaryan noted that as a result of the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, about one hundred thousand people, including women, children, and older people, were deprived of the right to live safely, freely, and decently in their homeland and were forcibly deported to the Republic of Armenia under the threat of physical security. The minister emphasized that taking into account the humanitarian nature of the international organization and the implemented humanitarian programs, the genocidal policy implemented by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, and the policy of using force should receive a clear global assessment.
The minister presented the work carried out by the Armenian government to register the forcibly displaced persons, provide them with a place to stay and necessities, and also thanked the international partners for their support.
Thanking Manfred Profatsi for the reception, he presented the activities carried out by the International Organization for Migration and expressed his willingness to expand cooperation.
The organization's regional director noted that considering the importance of correct accounting and statistical data for further processes, the organization will support and assist the RA government in carrying out accurate accounting and is also considering issues related to helping the RA government provide accommodation and solve other problems.
At the meeting, the parties expressed their willingness to continue and expand practical bilateral cooperation.