ԼՂ-ից Հայաստան է տեղահանվել 29.000 երեխա. ՅՈՒՆԻՍԵՖ
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) Իտալիայի մասնաճյուղի հաղորդագրության համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխված փախստականների թվում 29 հազար երեխա կա։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ 98625 մարդ ստիպված է եղել լքել այն տարածքները, որոնք տուժել են վերջին ռազմական գործողություններից: Նրանցից մոտ 29,000-ը երեխաներ են: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը ստեղծել է անվտանգ տարածք հարավարևելյան Գորիս քաղաքում, որտեղ ամեն օր ընդունվում են մոտ 300 երեխաներ և նրանց ծնողները»,- հայտնել են միջազգային կազմակերպությունից։

29,000 children were displaced from Nagorno-Karabakh to Armenia. UNICEF
According to the report of the Italian branch of the United Nations Children's Fund (UNICEF), there are 29 thousand children among the refugees transferred from Nagorno-Karabakh to Armenia.
"As of September 29, 2023, 98,625 people have been forced to leave areas affected by recent hostilities. About 29,000 of them are children. "UNICEF has created a safe area in the southeastern city of Goris, where about 300 children and their parents are admitted daily," the international organization said.
New supplies will arrive in Armenia today, which UNICEF will distribute to displaced children and families.