ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 2-ին ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել օրեր առաջ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից միաձայն ընդունված ևս մեկ բանաձևի համար, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան և էթնիկ զտումների քաղաքականությունը:
Նա բարձր է գնահատել սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում տեղի ունեցած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի սկզբունքային ելույթը, որտեղ բարձրաձայնվել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացվող ոճրագործությունները, կոչ է արվել միջազգային հանրությանն անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ էթնիկ զտումները կանխելու նպատակով:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին վերաբերող հումանիտար խնդիրներ: Կիպրոսցի խորհրդարանականները նշել են, որ համերաշխության նշանաբանով են առաջնորդվում Հայաստանի հանդեպ և պատրաստ են հնարավորինս աջակցել: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով մեր երկրները միևնույն մարտահրավերներն ունեն և խաղաղասիրությամբ ևս նման են, ուստի մեկը մյուսի ցավի հանդեպ առավել զգայուն են:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև օրենսդիր մարմինների երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ երկուստեք կարևորելով խորհրդարաններում գործող համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների կարևոր դերակատարությունը:

Alen Simonyan expressed gratitude for the resolution of the House of Representatives of Cyprus
On October 2, RA NA Speaker Alen Simonyan received the delegation led by the Chairman of the Cyprus-Armenia Interparliamentary Commission of the Cyprus House of Representatives, Haris Georgiades.
Alen Simonyan expressed his gratitude for another resolution unanimously adopted by the House of Representatives of Cyprus a few days ago, which condemns the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh and the policy of ethnic cleansing.
He highly appreciated the principled speech of Anita Dimitriou, Speaker of the Parliament of Cyprus, which was held in Dublin on September 28, where the crimes against the people of Nagorno Karabakh were raised, and the international community was called upon to take immediate steps to prevent ethnic cleansing.
Humanitarian issues related to our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh were discussed at the meeting. The Cypriot parliamentarians noted that the slogan of solidarity towards Armenia guides them and that they are ready to support Armenia as much as possible. According to the commission's Chairman, our countries have the same challenges and similar pacifism, so they are more sensitive to each other's pain.
Bilateral agenda issues of the legislative bodies were also discussed at the meeting, highlighting the critical role of the inter-parliamentary cooperation committees operating in the parliaments.