Հայաստանն ըննդեմ Ադրբեջանի հայց է ներկայացրել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարան
Հայաստանը ԼՂ իրավիճակով պայմանավորված Ադրբեջանի դեմ ռասայական խտրականության գործով հայց է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան` պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել։
Հայաստանը ՄԱԿ-ի դատարանին կոչ է անում հաստատել Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ հրաժարվելու «ցանկացած գործողությունից, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ուղղված է մնացած էթնիկ հայերին Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանելուն։
Ադրբեջանը պետք է թույլ տա, որպեսզի ԼՂ բնակիչներն անարգել անցնեն Հայաստան կամ երրորդ պետություններ։ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի բոլոր զինվորականներին և իրավապահ մարմիններին Լեռնային Ղարաբաղում զինված հարձակման հետևանքով օկուպացված քաղաքացիական օբյեկտներից։
Ադրբեջանը պետք է դյուրացնի մուտքը և ձեռնպահ մնա որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց, ինչպես նաև պետք է անհապաղ նպաստի հանրային ծառայությունների ամբողջական վերականգնմանը՝ ներառյալ գազն ու էլեկտրաէներգիան։ Բացի այդ, Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ կմնա ԼՂ ներկայիս կամ նախկին ղեկավարների նկատմամբ պատժիչ միջոցներ ձեռնարկելուց։
Ադրբեջանն իրավունք չունի փոխել կամ ոչնչացնել որևէ հուշարձան։ Ադրբեջանը պետք է դատարան ներկայացնի իրագործման համար ձեռնարկված բոլոր միջոցառումների մասին հաշվետվություն սույն հրամանի հրապարակման օրվանից մեկամսյա ժամկետում։

Армения подала иск против Азербайджана в Международный суд ООН
Армения подала иск в Международный суд по делу о расовой дискриминации Азербайджана из-за ситуации в Нагорном Карабахе , требуя применения временных мер.
Армения призывает суд ООН подтвердить обязательство Азербайджана воздерживаться от «любых действий, прямо или косвенно направленных на депортацию оставшихся этнических армян из Нагорного Карабаха».
Азербайджан должен разрешить жителям Нагорного Карабаха свободно пересекать границу с Арменией или третьими странами. Азербайджан должен вывести все военные и правоохранительные органы с гражданских объектов, оккупированных в результате вооруженного нападения в Нагорном Карабахе.
Азербайджан должен облегчить доступ и воздерживаться от создания каких-либо препятствий, а также должен немедленно способствовать полному восстановлению государственных услуг, включая газ и электричество. Кроме того, Азербайджану следует воздержаться от принятия карательных мер против действующих или бывших лидеров Нагорного Карабаха.
Азербайджан не имеет права менять или уничтожать какой-либо памятник. Азербайджан должен представить суду отчет обо всех принятых к исполнению мерах в течение одного месяца со дня публикации данного приказа.