Հայերի ձերբակալությունները տեղի են ունենում միջազգային իրավական չափանիշների խախտմամբ. ՀՀ ՄԻՊ
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից ձերբակալվել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքով նախատեսված՝ ահաբեկչության ֆինանսավորման, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծմանը և գործունեությանը մասնակցելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու հանցանքների հատկանիշներով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ ինչպես Ռուբեն Վարդանյանի, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից ազատությունից զրկված մյուս էթնիկ հայերի հիմնարար իրավունքներին միջամտությունը տեղի է ունենում միջազգային իրավական երաշխիքների ու չափանիշների խախտմամբ։
Մասնավորապես, Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալման գործընթացը մանրամասն տեսանկարահանել է: Դրանից հետո ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ տարածել են ձերբակալման գործընթացը պատկերող տեսանյութեր ու լուսանկարներ, որտեղ հստակ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանական մի քանի ծառայողներ ձերբակալում և տեղափոխում Ռուբեն Վարդանյանին: Այնուհետև, մեկ այլ լուսանկարում երևում են ադրբեջանական երկու ծառայողներ, որոնք բռնել են Ռուբեն Վարդանյանի ձեռքերը, իսկ նրանց հետևում կանգնած է դիմակավորված զինված ծառայողը: Մեկ այլ տեսանյութում ադրբեջանական անվտանգության երկու զինված ու դիմակավորված ծառայողներ Ռուբեն Վարդանյանին տեղափոխում են՝ ձեռքերը մեջքին ոլորած ու ձեռնաշղթայված, գլուխը կախ վիճակում ՝ տեսանկարահանելով ամբողջ գործընթացը:
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում լայնորեն տարածում են այս տեսանյութը, որն ուղեկցվում է Ռուբեն Վարդանյանին ուղղված ատելություն ու թշնամանք պարունակող վիրավորանքներով, հայերին սպանելու կոչերով և հայերի նկատմամբ խորքային ատելությամբ:
Ակնհայտ է, որ Ռուբեն Վարդանյանին թիրախավորելը, նրա նկատմամբ նման վերաբերմունք ցուցաբերելն, ի թիվս այլնի, ադրբեջանական հայատյաց և էթնիկ հիմքով ատելության քաղաքականության հերթական դրսևորումներից է:
Այս համատեքստում հատկանշական է, որ մինչև Ռուբեն Վարդանյանին ազատությունից զրկելն անգամ Ադրբեջանի նախագահը, պաշտոնատար անձինք իրենց ելույթներում, ադրբեջանական հասարակությունը, այդ թվում՝ հասարակական գործիչները, լրատվության միջոցները նրան արդեն իսկ պիտակավորում էին որպես «հանցագործ»:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ էթնիկ ատելության քարոզի և անմեղության կանխավարկածի խախտման պայմաններում Ռուբեն Վարդանյանի հիմնարար իրավունքները չեն կարող երաշխավորված լինել, իսկ գործի պատշաճ քննությունն արդար դատաքննության պահանջներին համապատասխան՝ արդար և անկողմնակալ դատարանի կողմից չի կարող ապահովվել։
Հարկ է ընդգծել, որ արդար դատաքննության իրավունքն ամրագրված է միջազգային իրավական մի շարք փաստաթղթերում, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրում, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում։ Արդար դատաքննության իրավունքի համատեքստում անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի պահպանումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից դիտարկվում է մի քանի հարթություններում, այդ թվում՝ պետական մարմինների և լրատվամիջոցների կողմից այդ սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտության տեսանկյունից։
Եվրոպական դատարանը, անդրադառնալով լրատվամիջոցների կողմից անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի պահպանության հարցերին, հստակ արձանագրել է, որ կասկածյալի վերաբերյալ կադրերը հեռուստատեսությամբ հեռարձակելը արդար դատաքննության իրավունքի խախտման վտանգներ է պարունակում։ Իսկ ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքի շրջանակներում ազատությունից զրկելու կամայականության վերաբերյալ Եվրոպական դատարանը հաստատել է, որ «կամայականություն» հասկացությունը չի սահմանափակվում սոսկ ազգային օրենսդրության պահանջների բավարարմամբ. ցանկացած պարագայում՝ ազատությունից զրկելը կարող է օրինական լինել միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխանելու դեպքում։
Վերը շարադրվածի հաշվառմամբ և Ադրբեջանի՝ խորը արմատներ ունեցող հայատյացության քաղաքականությունը նկատի ունենալով՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս անձանց հիմնարար իրավունքներին միջամտությունը տեղի է ունեցել/ունենում միջազգային իրավական չափորոշիչների խախտումներով՝ նկատի ունենալով այն, որ չեն պահպանվում ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային-իրավական երաշխիքներն ու չափանիշները։
Պաշտպանը շարունակում է ստանալ ահազանգեր Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղաշարժի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից անձանց ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքին միջամտության վերաբերյալ և ընդգծում է, որ իրավական երաշխիքներին առնչվող վերը նշված բոլոր դիտարկումները վերաբերելի են նաև մնացյալ դեպքերին:
Վերը շարադրվածն ամրապնդում է մտավախությունն առ այն, որ նման պայմաններում Ադրբեջանում էթնիկ հայերի նկատմամբ որևէ իրավական գործընթաց չի կարող իրականացվել մարդու հիմնարար իրավունքներին վերաբերելի միջազգային իրավական չափանիշների պահպանմամբ:
Նշված անձանց հիմնարար իրավունքների պատշաճ երաշխավորմանն ու իրավական ընթացակարգերի պահպանմանն ուղղված գործուն միջոցների ձեռնարկումը և իրավասու մարմինների ու մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող դերակատարների արագ և համարժեք արձագանքը խիստ անհրաժեշտություն են։

Arrests of Armenians are taking place in violation of international legal standards. RA HRD
On September 27, Ruben Vardanyan was arrested by the Azerbaijani border guard service. He was charged with the crimes of financing terrorism, participating in the creation and activities of armed organizations or groups not provided for by law, as well as illegally crossing the state border of the Republic of Azerbaijan, provided for by the Criminal Code of Azerbaijan.
The human rights defender records that the interference with the fundamental rights of both Ruben Vardanyan and other ethnic Armenians deprived of their freedom by Azerbaijan violates international legal guarantees and standards.
In particular, the State Security Service of Azerbaijan filmed the process of arresting Ruben Vardanyan in detail. After that, several Azerbaijani media outlets published videos and photos depicting the process of arrest, where it is seen how several Azerbaijani officers arrest and transport Ruben Vardanyan. Then, in another picture, two Azerbaijani officers are holding Ruben Vardanyan's hands, and a masked armed officer stands behind them. In another video, two armed and masked Azerbaijani security officers are transporting Ruben Vardanyan with his hands tied behind his back and handcuffed, his head hanging, filming the whole process.
The Azerbaijani media is widely spreading this video, accompanied by hateful and hostile insults directed at Ruben Vardanyan, calls to kill Armenians, and deep hatred towards Armenians.
It is evident that targeting Ruben Vardanyan and similarly treating him is, among other things, another manifestation of the policy of anti-Armenian and ethnic-based alienation in Azerbaijan.
In this context, it is noteworthy that before Ruben Vardanyan was deprived of his freedom, even the President of Azerbaijan, officials in their speeches, Azerbaijani society, including public figures, and the media were already labeling him as a "thug."
The defender of human rights emphasizes that in the conditions of the promotion of ethnic identity and the violation of the presumption of innocence, the fundamental rights of Ruben Vardanyan cannot be guaranteed, and the proper examination of the case by the requirements of a fair trial by a fair and impartial court cannot be ensured.
It should be emphasized that the right to a fair trial is enshrined in several international legal documents, including the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the European Convention on Human Rights. In the context of the right to a fair trial, the European Court of Human Rights considers preserving the principle of innocence in the context of the right to practice in several ways, including the need to maintain that principle by state bodies and the media.
The European Court, referring to the issues of protection of the principle of innocence by the media, has clearly stated that the television footage of the suspect carries the risk of violating the right to a fair trial. Regarding the arbitrary deprivation of liberty within the framework of the right to freedom and personal integrity, the European Court confirmed that the concept of "arbitrary" is not limited to meeting the requirements of national legislation. In any case, deprivation of liberty may be legal only if it complies with the European Convention on Human Rights provisions.
Based on the calculations outlined above and taking into account Azerbaijan's deep-rooted Armenian-hatred policy, the human rights defender of the Republic of Armenia emphasizes that Azerbaijan's interference with the fundamental rights of Ruben Vardanyan and other persons was/violates international legal standards, bearing in mind that modern civilized world universally recognized international legal guarantees and standards.
The defender continues to receive alerts regarding interference with the right to freedom and personal integrity by Azerbaijan during the movement from Nagorno-Karabakh to Armenia through the Lachin Corridor and emphasizes that all the observations mentioned above related to legal guarantees are also applicable to other cases.
The above statement reinforces the fear that under such conditions, no legal process against ethnic Armenians in Azerbaijan can be carried out in compliance with international legal standards regarding fundamental human rights.
Effective measures aimed at properly guaranteeing the fundamental rights of the specified persons, the observance of legal procedures, and the rapid and adequate response of competent authorities and actors with a human rights mandate are essential.