Առողջապահության նախարարը Գորիսում է՝ տեղում ծանոթանալու բռնահանվածներին տրամադրվող բուժօգնությանը
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այցելել է Գորիսի բժշկական կենտրոն` տեղում ծանոթանալու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների առողջական վիճակին և տրամադրվող բուժսպասարկմանը:
Նախարարին ներկայացվել է պացիենտների առողջական վիճակը, որն այս պահին գնահատվում է հիմնականում ծանր կամ ծայրահեղ ծանր:
Նա եղել է բոլոր այն բաժանմունքներում, որտեղ այս պահին բուժում են ստանում տուժածները, լսել նրանց կարիքները:
Բժիշկները նշել են, որ երկարատև շրջափակման հետևանքով պացիենտներն ունեն նաև սրտանոթային, նյարդաբանական և այլ խնդիրներ:
Վիճակների կայունացումից հետո հնարավոր կլինի տուժածների տեղափոխումը և հետագա բուժումը կազմակերպել մասնագիտացված բուժհաստատություններում։

The Minister of Health is in Goris to familiarize himself with the medical care provided to victims
The Minister of Health, Anahit Avanesyan, visited the Goris Medical Center to familiarize himself with the health condition of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and the health care provided.
The minister was presented with the patient's health condition, which is currently assessed as primarily severe or extremely severe.
He visited all the departments where the victims were treated, listening to their needs.
Doctors noted that due to long-term blockade, patients also have cardiovascular, neurological, and other problems.
After stabilization of the conditions, it will be possible to organize the transport of the injured and further treatment in specialized medical facilities.